Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  Legendární běžec z Československa

  Tréninky legendárního olympionika Emila Zátopka? Běhal se svojí ženou na zádech

  01.05.2015 07:00 / speciály google+ twitter facebook

  Emil Zátopek lupa
  Emil Zátopek byl legendou | archiv

  Výraznou chloubou každého národa jsou sportovci. Ani Česká republika není výjimkou. Má své olympijské vítěze, mistry světa i držitele rekordů. Země v srdci Evropy vychovává nejlepší sportovce v různých odvětvích. Desítku těch nejúspěšnějších si představíme v následujících dnech. Jako první představujeme Emila Zátopka.

   


  Česká lokomotiva. Přezdívka, se kterou je neodmyslitelně spojován vytrvalostní běžec Emil Zátopek. Nejslavnější český sportovec získal řadu cenných medailí. Je čtyřnásobný olympijský vítěz, nejlepší sportovec světa, mnohonásobný světový rekordman, držitel několika titulů mistrů Evropy a světa. Nejlepší atlet 20. století a Olympionik století zemřel před patnácti lety, jeho úspěchy ovšem dodnes mluví za něj.

   

  Zátopek se stal prvním člověkem na světě, který uběhl trať deseti kilometrů pod 29 minut a trať dvaceti kilometrů pod jednu hodinu. Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových a pět na mílových tratích.

   


  Jeden z největších atletů všech dob nejvíce proslul při olympijských hrách v roce 1952 v Helsinkách, kde vyhrál běh na 5 km, 10 km i maratón, který tehdy běžel poprvé v životě. V každé z těchto disciplin tehdy zároveň ustanovil nový olympijský rekord. Tento „trojboj“ se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat a atletičtí experti pochybují, že se ještě někomu podaří.

   


  Při závěrečném maratonu zvolil jednoduchou techniku. Prostě se držel Jima Peterse, britského držitele světového rekordu. Po úmorných prvních patnácti kilometrech, kdy už Peters věděl, že přecenil své síly, se ho Zátopek zeptal, co si zatím o závodu myslí. Překvapený Angličan řekl Zátopkovi ve snaze ho zmást, že tempo je dost pomalé. Čech tedy prostě zrychlil, Peters závod nedokončil a Zátopek prosvištěl cílovou rovinkou jako první.

   


  Legenda však nezískala obrovské úspěchy zadarmo. Trénoval poctivě za každého počasí a na sobě měl často těžké vojenské kanady namísto speciálních běžeckých bot. Tvrdil, že při závodě tak získá pocit lehkých nohou. Měl i speciální tréninkovou pomůcku. Běhal se svojí manželkou Danou Zátopkovou, olympijskou vítězkou v hodu oštěpem, na zádech.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...