Neděle 25. února 2018
svátek má Liliana, zítra Dorota
  Královna české atletiky

  Světový rekord Kratochvílové na osmistovce odolává atletkám už 32 let!

  17.05.2015 07:00 / speciály google+ twitter facebook

  Jarmila Kratochvílová lupa
  Jarmila Kratochvílová celý život žije pro atletiku | archiv J. Kratochvílové

  Již dlouhých dvaatřicet let nenašla Jarmila Kratochvílová přemožitelku, která by na dráze 800 metrů dosáhla tak rychlého času jako ona. Slavná česká atletka zaběhla světový rekord v Mnichově v roce 1983, kde cílovou páskou proletěla v čase 1 minuta a 53 sekund a 28 setin. Veškeré soupeřky nechala rekordmanka s vypracovanými svaly za svými zády. Ve stejném roce byla zvolená nejlepším sportovcem Evropy.

   

  Dosud nejrychlejší ženu na světě na této dráze nedokázal nikdo překonat. Mnohé atletky se o pokoření času pokoušely, avšak neúspěšně. „U velkých závodů pokaždé sedím u televize a koukám, zda padne. Naposledy se chvěl na olympiádě v Pekingu v roce 2008 díky závodnici z Keni. K rekordu se přiblížila na 73 setin vteřiny,“ vzpomněla Kratochvílová.

   

   Nejdéle trvající světový rekord v oficiálních disciplínách v atletické historii tak dosud patří Kratochvílové. Víc než třicet let také drží druhý nejlepší čas v historii v běhu na 400 metrů časem 47,99 sekund. Dvojnásobná mistryně světa dosáhla veškerých úspěchů díky extrémní tréninkové zátěži ve spolupráci s trenérem Miroslavem Kváčem.

   

  Dosud se ani na české běžecké dráze neobjevila žádná žena, která by překonala legendární Kratochvílovou. Dosud drží národní rekordy v ženské kategorii v disciplínách 100 m, 200 m, 400 m i 800 m. Nyní se věnuje zejména trenérské činnosti. V roce 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

   

  pop | bleskove.cz

  Témata: běh
  Komentáře ke článku
  loading...