Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  Královna české atletiky

  Světový rekord Kratochvílové na osmistovce odolává atletkám už 32 let!

  17.05.2015 07:00 / speciály google+ twitter facebook

  Jarmila Kratochvílová lupa
  Jarmila Kratochvílová celý život žije pro atletiku | archiv J. Kratochvílové

  Již dlouhých dvaatřicet let nenašla Jarmila Kratochvílová přemožitelku, která by na dráze 800 metrů dosáhla tak rychlého času jako ona. Slavná česká atletka zaběhla světový rekord v Mnichově v roce 1983, kde cílovou páskou proletěla v čase 1 minuta a 53 sekund a 28 setin. Veškeré soupeřky nechala rekordmanka s vypracovanými svaly za svými zády. Ve stejném roce byla zvolená nejlepším sportovcem Evropy.

   

  Dosud nejrychlejší ženu na světě na této dráze nedokázal nikdo překonat. Mnohé atletky se o pokoření času pokoušely, avšak neúspěšně. „U velkých závodů pokaždé sedím u televize a koukám, zda padne. Naposledy se chvěl na olympiádě v Pekingu v roce 2008 díky závodnici z Keni. K rekordu se přiblížila na 73 setin vteřiny,“ vzpomněla Kratochvílová.

   

   Nejdéle trvající světový rekord v oficiálních disciplínách v atletické historii tak dosud patří Kratochvílové. Víc než třicet let také drží druhý nejlepší čas v historii v běhu na 400 metrů časem 47,99 sekund. Dvojnásobná mistryně světa dosáhla veškerých úspěchů díky extrémní tréninkové zátěži ve spolupráci s trenérem Miroslavem Kváčem.

   

  Dosud se ani na české běžecké dráze neobjevila žádná žena, která by překonala legendární Kratochvílovou. Dosud drží národní rekordy v ženské kategorii v disciplínách 100 m, 200 m, 400 m i 800 m. Nyní se věnuje zejména trenérské činnosti. V roce 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

   

  pop | bleskove.cz

  Témata: běh
  Komentáře ke článku
  loading...