Neděle 25. února 2018
svátek má Liliana, zítra Dorota
  Nenápadná, přesto skvělá!

  Sáblíková stále vládne dlouhým tratím

  14.05.2015 07:00 / speciály google+ twitter facebook

  Martina Sáblíková lupa
  Martina Sáblíková působí nenápadně, ale dokázala toho více než dost | archiv

  Za nenápadnou ženou hubené postavy s rovnátky v ústech a s nesmělým úsměvem by málokdo čekal jednu z nejúspěšnějších zimních sportovkyň planety. Rychlobruslařka Martina Sáblíková však svými nekonečnými tréninky a fyzickým drilem dosáhla třikrát na olympijskou zlatou medaili. Stala se také několikanásobnou mistryní České republiky, Evropy i světa na dlouhých tratích.

   


  Největšího úspěchu dosáhla Sáblíková před pěti lety na Zimních olympijských hrách ve Vancouveru. Po vyčerpávajícím souboji zvítězila na tratích tři a pět kilometrů. Prvenství na pětikilometrové trati obhájila i na další olympiádě. Tentokrát ujela soupeřkám v Soči, kde se jí po triumfu na krku houpala zlatá medaile a následně stříbrná z tří kilometrové trati.


  Neuvěřitelné Sáblíkové doma visí už třináct zlatých medailí z mistrovství světa a čtyři z mistrovství Evropy. Na své nejoblíbenější pěti kilometrové trati drží také světový rekord s časem 6 minut, 42 sekund a 66 setin.


  Úspěchů také dosáhla v silniční cyklistice. Má několik medailí z mistrovství České republiky, v roce 2007 získala bronzovou medaili v časovce na mistrovství Evropy do 23 let.


  Mistryně, které spílá celé Česko, musí jezdit trénovat na rychlobruslařské dráhy do zahraničí. V roce 2009 svitla naděje, že by se konečně mohla dočkat vysněné dráhy v České republice. Odstěhovala se proto do nového domu ve Velkém Oseku, kde se měl její sen zrealizovat. Nakonec se nedočkala, a tak se v zimě v roce 2012 vrátila zpět do Žďáru nad Sázavou.

  pop | bleskove.cz

  Témata: lyže
  Komentáře ke článku
  loading...