commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

Běžkyně Neumannová? Při závodech ukazovala soupeřkám záda

03.05.2015 07:00 / speciály google+ twitter facebook

Kateřina Neumannová lupa
    Kateřina Neumannová dokázala to, o čem jiní jenom sní | Profimedia

To nejlepší až na konec. Tím se nejspíš řídila česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, která na své poslední zimní olympiádě v Turíně v roce 2006 vykouzlila pohádkový závěr. Famózním finišem ovládla závod na třicet kilometrů volnou technikou s hromadným startem a po letech dřiny se dočkala nejcennějšího kovu. Ziskem šesté olympijské medaile se zařadila na druhé místo v historických statistikách českého sportu, a stala se tak jednou z nejúspěšnějších českých sportovkyň.

V průběhu kariéry vystoupala v rámci bílého seriálu 48x na stupně vítězů. Zásluhou vynikajících sportovních výsledků se pravidelně umisťovala na předních místech v anketě Sportovec roku.

Poprvé se dostala mezi deset nejlepších sportovců už v roce 1993, kdy obsadila deváté místo. Od té doby mezi elitou chyběla jen pětkrát. Celkem sedmkrát ve své kariéře zvítězila také v anketě Král bílé stopy.

Svoji kariéru musela kvůli těhotenství načas přerušit, ale vrátit zpět se dokázala obdivuhodně. Už půl roku po narození dcery Lucie popadla běžky a hned v prvním závodě zvítězila. Úspěchy sklízela dvaačtyřicetiletá Neumannová i na mistrovství světa. Cenný kov se jí na krku pohupoval hned pětkrát. Z toho dosáhla dvakrát na zlato.

Po zisku posledního zlata na deseti kilometrech volným stylem v japonském Sapporu měla jasno. V roce 2007 se rozhodla ukončit svoji vydařenou profesionální kariéru.

Ani poté však brány sportu neopustila. O pár měsíců později byla jmenována do funkce prezidentky organizačního výboru Mistrovství světa v severském lyžování 2009 v Liberci. O dva roky později se stala místopředsedkyní komise sportovců asociace evropských olympijských výborů EOC.