Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  VĚTŠINA EKONOMŮ MÁ JASNO

  Euro je časovaná bomba, která brzy vyletí do povětří a smete celou Evropskou unii

  18.12.2017 01:01 / politika google+ twitter facebook

  Zatímco Bohuslav Sobotka euro miluje, ekonomové před ním varují. Přijetí eura by prý Čechy ožebračilo. Souhlasí s tím i někteří kandidáti na prezidenta.

  Euro lupa
  Euro je dobré jen pro boháče, míní i někteří kandidáti na prezidenta | Archiv

  Euro je podle bývalého premiéra Bohuslava Sobotky pro Českou republiku nezbytné. Podle průzkumů už Sobotka o nutnosti přijmout euro přesvědčil 73 procent českých exportujících společností. Současný premiér je opatrnější. „Nyní euro rozhodně nesmíme přijmout a je potřeba počkat. Adekvátní přístupový kurz by byl dvacet korun za euro,“ prohlásil Andrej Babiš.  

  Euro je podle mnohých mrtvý projekt
   

  Podobně se na věc dívá také guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Ještě přísněji přistupuje k euru významná ekonomka Markéta Šichtařová. „I deset korun za euro by za určitých okolností bylo ožebračením. Kurz je průtoková veličina, o kurzu zcela postrádá logiku mluvit jako o jednom čísle. Jediné, co by dávalo jakýsi smysl, by bylo říci, že euro má smysl přijmout ne při nějakém konkrétním kurzu, ale v okamžiku, kdy budou sladěny hospodářský cyklus, výše mezd, produktivita práce a další jevy u nás a například v Německu,“ vysvětlila pro Parlamentní listy.

   

  Podobně jako další ekonomové tvrdí, že euro přijmout nemáme. „Jeden z nejvlivnějších ekonomů světa a šéf mnichovského institutu Ifo, Hans-Werner Sinn se nechal slyšet, že euro je nepovedený projekt. Sám otec eura, ekonom Otmar Issing zase uvedl, že euro je tikající časovaná bomba, která brzy vyletí do povětří a smete celou Evropskou unii,“ podtrhla.

   

  Zdá se, že drtivá většina lidí i odborníků jsou proti euru. Přesto Bohuslav Sobotka euro zjevně miluje. „Co se týká eura, tam bych byla ráda, pokud by tato vláda přišla s návrhem, jak k tématu otevřít celospolečenskou diskuzi, jak se začít o jednotné měně bavit, jak ukazovat její reálná rizika i výhody,“ řekla europoslankyně a členka ANO Dita Charanzová.

   

  Většina prezidentských kandidátů chce přijmout euro, až na to bude příhodná doba. Proti je Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. „Euro je mrtvý projekt a nikdy jeho přijetí prosazovat nebudu,“ zdůraznil. A podobný názor má také Petr Hannig, hudebník a šéf strany Rozumní. „Jsem zásadně proti euru, jehož přijetí znehodnotí důchody a úspory občanů České republiky. Euro je dobré pro ty nejbohatší podnikatele - miliardáře, neboť jim šetří bankovní poplatky. Chci být prezidentem dolních deseti milionů a horních tisíců,“ uvedl prezidentský kandidát Hannig. Ostatní kandidáti na Hlavu státu přijetí eura přímo neodmítají, ale spíše s tím chtějí otálet.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...