Pátek 23. února 2018
svátek má Svatopluk, zítra Matěj
  STÁTNÍ ROZPOČET

  Všichni chtějí přidat sociálním službám, ale nikdo jim nepřidá!

  15.12.2017 15:15 / politika google+ twitter facebook

  Poslanci projednávají státní rozpočet, jehož návrh sklidil kritiku i ze strany ekonomů. Mnoho výdajů na platy státních zaměstnanců, málo investic a téměř žádná podpora učitelů či pracovníků v sociálních službách. Strany nyní volají po změně.

  Nemocnice léčebna. lupa
  Sociální ústavy a léčebny jsou na tom velmi bídně | Pixabay

  Více peněz na sociální služby prosazuje ČSSD. „Chceme posílení finančních prostředků na sociální služby o 3,5 miliardy korun. Peníze by měly směřovat především do zvýšení platů pracovníků v sociálních službách,“ uvedli sociální demokraté, kteří přitom současný návrh rozpočtu připravovali. „Základním cílem sociální demokracie je, aby i příštím roce byly zajištěny kvalitní a dostupné sociální služby. Pokud by napřesrok nedošlo k růstu platů pracovníků v sociálních službách, hrozila by vyšší fluktuace a tím pádem i nedostatečné zajištění těchto služeb,“ vysvětlil předseda poslaneckého klubu Jan Chvojka.  

  Peníze na sociální služby chybí v rozpočtech již dlouhá léta
   

  Podobně se na rozpočet dívají také Piráti. „Chybí zhruba 3,4 miliard korun. Chceme koncepční návrh, ideálně iniciovaný vládní stranou, který napraví tuto chybu a zároveň zamezí odchodu pracovníků do soukromého sektoru,“ zopakoval místopředseda Rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík.

   

  Pozadu není ani poslanecký klub TOP 09, který také jednotně podporuje návrh na zvýšení platů lidem pracujícím v sociálních službách, na kterém se shodli zástupci stran v sociálním výboru sněmovny. „Platy v sociálních službách dlouhodobě neodpovídají potřebnosti a nasazení lidí, kteří každý den pečují o seniory nebo hendikepované. Proto rozhodně podporujeme, aby se platy pracovníků v této oblasti zvýšily teď o deset procent, a příští rok budeme usilovat o další peníze na jejich mzdy,“ podtrhla místopředsedkyně klubu poslanců TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...