Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NOVÁ VLÁDA

  Novou vládu vytvoří zřejmě stará vláda

  07.12.2017 11:00 / politika google+ twitter facebook

  Být obviněn je snadné, přesto politici neustále označují Andreje Babiše za trestně stíhaného a považují to za skandální. Hnutí ANO tak jen těžko sestaví koalici. Zdá se, že vhodnými kandidáty jsou KDU-ČSL a ČSSD.

  Chovanec lupa
  Chovanec se jako tonoucí stébla chytá a uvažuje o vládě s ANO | ČT

  Zřejmě jediná politická strana, která otevřeně mluví o možné podpoře menšinové vlády Andreje Babiše, je KSČM. "Trestně stíhaný premiér není odsouzený premiér," zopakoval předseda KSČM Vojtěch Filip. Babišovo obvinění tak pro něj není překážkou k jednání. Filip také vyvrátil, že v zahraničí má Andrej Babiš špatnou pověst. "Nezaznamenal jsem, že by někdo v zahraničí nechtěl s Babišem kvůli jeho obvinění mluvit," uvedl pro DVtv. Komunisté podle něj zatím nevědí, zda podpoří menšinovou vládu hnutí ANO. "Pokud v programovém prohlášení budou naše priority, můžeme kabinet podpořit," konstatoval.  

  Nová vláda by mohla vzniknout na půdorysu dosavadní koalice - tedy hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL
   

  Podporu zvažuje také SPD, ačkoliv ještě před pár týdny byla radikálně proti. "Menšinovou vládu nepodpoříme, protože by neplnila program SPD," sdělil Tomio Okamura, avšak zdá se, že toto prohlášení nemusí být neměnné. 

   

  Zatímco původně chtělo hnutí ANO vládnout s ODS a Piráty, nyní to tak vypadá spíše na vládu s KSČM a SPD, což ale hnutí ANO nechce. "Pokud to skutečně dopadne tak, že nám bude vládnout menšinová vláda s podporou komunistů a Okamurovců, nebude to pro demokracii dobré. Přitom variant většinové demokratické vlády se nabízí celá řada a takový kabinet by byl pro lidi určitě mnohem lepší," okomentoval situaci prezidentský kandidát Mirek Topolánek. Žádné řešení přitom v tuto chvíli není reálné. A protože "nikdo" nechce vládnout s Babišem a "nikdo" nechce předčasné volby, "nikdo" také neví, jak bude vláda fungovat.

   

  Možným řešením je vznik staro-nové vlády. "Žádné vyjednávaní fakticky ani nezačalo," tvrdí místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Avizovaný menšinový kabinet sociální demokracie nepodpoří. "Důvodem jsou mimo jiné i plány navrhovaného ministra zdravotnictví, které fakticky ohrožují současnou dostupnou lékařskou péči pro všechny české občany," dodal s tím, že ale ČSSD je ochotna vyjednávat. 

   

  Podobně je ochotna vyjednávat také KDU-ČSL. "Jsme připraveni k jednání o účasti ve vládě," řekl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Politologové označují za ideální vládní spojení ANO s ČSSD a KDU-ČSL. Pro menší strany to může být poslední záchranou na politické scéně.

   

  Podobně se na věc dívá i předseda ODS. "Poslanci ANO, ČSSD a KDU-ČSL v úterý společně hlasovali pro schodek rozpočtu 50 miliard. Máme tu koalici pro rozpočet. To by bylo nejlogičtější vládní koalicí, která se nabízí,“ prohlásil Petr Fiala. Dosavadní koaliční strany by měly ve Sněmovně dohromady 103 mandátů. 

  mak | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...