Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  NEJMÉNĚ ŠESTIMILIARDOVÁ ŠKODA

  Piráti chtějí prozkoumat zpackaný prodej OKD

  07.12.2017 02:00 / politika google+ twitter facebook

  V rekordním čase se Pirátské straně podařilo nasbírat dostatek poslaneckých podpisů pro zřízení sněmovní vyšetřovací komise k OKD. Měla by zjistit, kdo je zodpovědný za ztrátu miliard korun a za špatně sepsané smlouvy, které jsou nevýhodné pro stát.

  Michálek lupa
  Kdo může za Bakalův zisk na úkor státu, ptá se Pirát Jakub Michálek | web Pirátské strany

  Kdo zodpovídá za škodu, která státu vznikla prodejem minoritního podílu OKD v roce 2004 schváleným vládou? Ministerstvem financí byla vyčíslena na nejméně 5, 7 miliard korun. To je jedna z otázek, na kterou chtějí najít Piráti odpověď. "Kdo zodpovídá za rozhodnutí z roku 1996 o snížení základního jmění OKD v neprospěch státu, na který v souvislosti s trestním řízením upozornil Bohuslav Sobotka jakožto svědek? A proč jako následný ministr financí nepodal za stát trestní oznámení," ptají se Piráti ve svém návrhu na přezkoumání okolností.  

  Piráty překvapuje, proč již dávno Sobotka nepodal za stát trestní oznámení
   

  „Poslanecká sněmovna je odpovědná občanům a měla by učinit veškeré kroky, aby vyšetřila podezření z nelegální privatizace zisků a socializace nákladů," vysvětlil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.  "Chceme do budoucna snížit motivaci osob, které se neeticky obohacují na úkor státu a vyšetření kauzy OKD k tomu může přispět,“ zmínil jeden z důvodů předložení návrhu.

   

  Podle Jakuba Michálka a dalších předkládajících poslanců bude vyšetřovací komise řešit mimo jiné i to, jak zástupci státu zajistili vymahatelnost zájmů republiky vyplývajících ze smlouvy. Tedy aby OKD měla dostatečnou rezervu na rekultivaci po těžbě a splnila závazek předkupního práva nájemců bytů OKD.

   

  Činnost vyšetřovací komise nenahrazuje činnost soudu v probíhajícím trestním řízení. Zabývá se pochybeními zástupců státu a případnými jinými nelegálními kroky v širším kontextu. A to včetně možné odpovědnosti osob, která není předmětem trestního řízení.

   

  „Kauza OKD je moje srdeční záležitost. Pracoval jsem tam desítky let a mám tam tisíce známých, kolegů, kteří se dodnes nesmířili s tím, jak společnost skončila, jak byla vytunelována,“ reagoval na podnět Pirátů místopředseda poslanců ANO Josef Hájek. Přestože byla podle něj Bakalou vytunelována, zůstává ještě 44 tisíc bytů a 5 700 hektarů. "Pokud dokážeme, že privatizace nebyla provedena v souladu se zákonem, že došlo k nepovolené veřejné podpoře ze stran státu, pořád ještě v rámci privatizační smlouvy existuje možnost, že Česká republika může odstoupit od této smlouvy,“ vysvětlil Hájek. „Samozřejmě pan Sobotka po celou dobu, kdy byl u moci, tyhle snahy blokoval,“ neodpustil si kritiku dnes už bývalého premiéra za ČSSD.

   

  Návrh nyní předloží předsedovi Poslanecké sněmovny. Pod pirátský návrh se podepsalo 94 poslanců. Sněmovna nyní musí samotné zřízení orgánu odhlasovat. Každá z devíti sněmovních stran má být v komisi zastoupena jedním poslancem.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...