Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  VLÁDA NEMYSLÍ NA BUDOUCNOST

  Nejen Kalousek obviňuje Babiše z mizerného rozpočtu!

  05.12.2017 17:00 / politika google+ twitter facebook

  Dnešní růst ekonomiky je podle Miroslava Kalouska zásluhou minulých vlád a zásluhou oživení trhů v Evropě. Současnou vládu viní z krátkozrakosti a navrhovaný rozpočet je podle něj velmi špatný. Všechny politické strany přitom slíbily, že chtějí zvýšit investice do školství. Realita vypadá jinak.

  Kalousek lupa
  Raději rozpočtové provizorium, než špatný rozpočet, říká Kalousek | TOP 09

  Vláda promarnila čtyři roky růstu k tomu, aby stabilizovala veřejné rozpočty i pro případy budoucích krizí a navýšila svou investiční aktivitu. „Návrh rozpočtu je výsledkem čtyřleté politiky vlády bez odpovědnosti a bez vize. Nedá se opravit bez zásadních strukturálních a legislativních změn," upozornil předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.  

  Rozpočet na rok 2018 projídá budoucnost a nešetří na horší časy ani neinvestuje, tvrdí ekonomové
   

  Ušetřit na provozu státu bude přitom v budoucnu kvůli rozpočtům odstupující vlády složitější. „Končící vláda zvýšila závazky státu plynoucí ať už ze zákona nebo ze smluvních vztahů,“ řekl Kalousek. Plánovaný rozpočet podle TOP 09 ukazuje, že vláda má jiné priority, než tvrdí. „Kabinet nemá zájem vydávat peníze na investice, vzdělávání nebo obranu a bezpečnost. Skutečnými prioritami je kupování hlasů voličů sociálními dávkami a zvyšování nákladů na provoz státu bez toho, aby se to projevilo v kvalitě veřejných služeb,“ uvedla první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

   

  Česká republika potřebuje podle TOP 09 rozpočet, který bude šetřit na provozu státu a bude počítat s nutnými reformami. "Nesouhlasíme s tím, že vláda dává v době ekonomického růstu do investic o desítky miliard méně, než vláda, která se musela vyrovnávat s hospodářskou krizí,“ řekla Adamová.

   

  Více peněz do školství chce prosadit také STAN i KDU-ČSL. Nad rozpočtem se pozastavují i ekonomové. "Přibývá výdajů na státní zaměstnance, což není dobré," uvedl ekonom Bronislav Horký. "Investuje se málo a  opět se zapomíná na vzdělání. Obojí by přitom mělo být v době, kdy má vláda dostatek financí, na prvním místě," zdůraznil. Jak dále uvedl, také rozpočet by měl být mnohem vyrovnanější a vláda by neměla tolik utrácet.

   

  Deficit nepovažují za rozumný ODS ani Piráti. "Zvyšuje se spotřeba a ne investice. Vláda nehledá úspory a stále jen navyšuje výdaje," konstatoval Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Piráti se podle něj při rozhodování o rozpočtu zdrží hlasování.

   

  Návrh státního rozpočtu na rok 2018 počítá s celkovými výdaji 1 364, 5 miliardy korun. Oproti roku 2017 se jedná o nárůst o 55, 2 miliardy korun. Na investice plánuje vláda vydat celkem 89, 8 miliard, což znamená pokles o 14, 1 miliardy. Státní zaměstnanci mají v příštím roce státní kasu přijít na 186, 4 miliardy korun, tedy o 24, 4 miliardy korun více než v roce 2017.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...