Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  TLAK SENÁTORŮ

  Valenta: Ústavní soud se začne zabývat zákonem o střetu zájmů

  04.12.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Návrh na zrušení části Zákona o střetu zájmů byl před několika dny oficiálně doručen Ústavnímu soudu v Brně. Celkem 42 senátorek a senátorů se v něm domáhá toho, aby nejvyšší soudní instance v zemi zrušila tu část zákona, která ukládá představitelům místních samospráv na internetu zveřejňovat kompletní majetková přiznání, ve kterých se může kdokoliv (a především zcela anonymně) prohrabovat.

  Valenta lupa
  Senátor Ivo Valenta je rád, že se soud začne zabývat zákonem o střetu zájmů | Archiv Ivo Valenty

  Protiústavnost spatřují senátoři a dvojice právních expertů Jana Zwyrtek Hamplová a Zdeněk Koudelka především v tom, že se ve veřejných přehledech má objevovat i majetek manželek či manželů, případně společníků starostů, místostarostů a radních. „Tento zákon může sloužit k šikaně určité části obyvatel. Navíc takto volně dostupné informace mohou sloužit kriminálním živlům k vydírání či vyhrožování představitelům místních samospráv,“ uvedla renomovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová, která je také spoluzakladatelkou Akademie samospráv. Ta vznikla na podzim roku 2016 právě s cílem pomáhat a vzdělávat představitel místních samospráv.  

  Zákon o střetu zájmů může sloužit k šikaně určité části obyvatel, shodují se senátoři s právními experty.
   

   

  Na druhou stranu to také podle ní může automaticky diskreditovat některé podnikatele, ale také zaměstnance, kteří mají v pracovní smlouvě podepsánu mlčenlivost o svých mzdách, případně jim znemožňovat zapojení do komunální politiky. „Jsem rád, že se nám podařilo v Senátu zatáhnout za symbolickou záchrannou brzdu. Podpora 42 senátorů, která představuje nadpoloviční většinu všech senátorů, je jasným signálem o tom, že jako zákonodárný sbor stojíme o tuto nezbytnou změnu Zákona o střetu zájmů. Ústavní soud by proto o návrhu měl rozhodnout co nejdříve. Do té doby je pozitivním signálem alespoň fakt, že Ministerstvo spravedlnosti avizovalo, že nebude přistupovat k udělování sankcí pro ty starosty, místostarosty či radní, kteří by nepostupovali v souladu s napadnutým ustanovením Zákona o střetu zájmů,“ dodal senátor Ivo Valenta, který zastupuje skupinu protestujících senátorů.

   

  V obou komorách Parlamentu se zároveň objevují snahy o rychlou nápravu také pomocí novely Zákona o střetu zájmů. Zákonodárci mají totiž přímou podporu všech organizací, které hájí zájmy místních samospráv - tedy Svazu měst a obcí, Sdružení místních samospráv, Spolku pro obnovu venkova i Akademie samospráv.

   

   

   

   

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...