Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  JAK SE VYJADŘUJÍ POLITICI

  Topolánek mluví jako hulvát, kritizují jazykovědci

  03.12.2017 17:00 / politika google+ twitter facebook

  Miloš Zeman ani Mirek Topolánek nemají na rozdíl od většiny prezidentských kandidátů slušné vychování, tvrdí jazykovědci. Za správnou mluvu chválí Jiřího Drahoše a Michala Horáčka.

  Mirek Topolánek lupa
  Topolánek se neumí správně vyjadřovat, míní jazykovědec | Facebook

  Prezident Zeman používá vulgarismy záměrně, aby se zalíbil, předpokládá přední jazykovědec Karel Oliva. "Andrej Babiš se naopak v emočně vypjaté situaci bez užití vulgarit zřejmě neumí obejít," říká Oliva v rozhovoru pro MF DNES.  

  Sobotka sice mluví spisovně, ale chladně a nudně
   

  Zatímco Zeman mluví občas schválně vulgárně a Babišovi to zkrátka někdy nechtěně ujede, většina prezidentských kandidátů mluví spisovně. "Vyjadřování Michala Horáčka a Jiřího Drahoše je z hlediska jazykové formy bezvadné, pochválil bych je za výbornou češtinu," vyzdvihl jazykovědec. Naopak kritikou nešetřil Mirka Topolánka, který často mluví jak "dlaždič". "Ani prezident, ani Mirek Topolánek, na rozdíl od většiny ostatních prezidentských kandidátů, nemají slušné vychování," konstatoval pro MF DNES. 

   

  Premiér Bohuslav Sobotka sice podle Olivy mluví spisovně jako kniha, ale příliš mu to nepomáhá. "Svým projevem právě kvůli té chladné formální správnosti zbavené všech emocí nikoho nestrhne. Je do jisté míry protipólem těch, kteří se vyjadřují až příliš emocionálně," vysvětlil jazykovědec.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...