Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  PATOVÁ SITUACE

  Nikdo nechce předčasné volby – přesto hrozí!

  28.11.2017 01:01 / politika google+ twitter facebook

  Pokud by se vládní strany nedohodly, příští rok by mohly proběhnout nové volby. Pravděpodobně by v nich výrazně posílilo hnutí ANO.

  Babiš s Monikou Babišovou. lupa
  Andrej Babiš se předčasných voleb nebojí. | Showpix

  Všichni chtějí mít stabilní vládu – politici i voliči. Přesto se nedaří ji vytvořit. V ideálním případě bude muset začít některá z pravicových stran spolupracovat s hnutím ANO. „Je nejvyšší čas, aby demokraté pochopili svůj tragický osud – trestem za to, že tak zbytečně výrazně prohráli volby, není samotná porážka v říjnu. Ale to, že v zájmu republiky budou muset zabránit vládě Babiše s extremisty tím, že sami podpoří vládu s nenáviděným ANO,“ řekl pro Hospodářské noviny politolog David Klimeš.  

  Aktuální situace je výhodná zejména pro Tomio Okamuru, který může určovat směr.
    

  Samotné hnutí ANO totiž netouží po spolupráci s SPD a KSČM, nic jiného mu ale v tuto chvíli není nabídnuto. „Andrej Babiš nechce vytvářet vládu postavenou na podpoře komunistů a Okamury, protože mu nejsou blízcí,“ vysvětlil pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček. „Zásadním důvodem je zahraničněpolitická pověst. Andrej Babiš chce být aktivní na půdě Evropské unie, je velký příjemce evropských dotací, a to vše se může zkomplikovat a zkřížit. Druhý argument je, že když bude závislý jen na komunistech a Okamurovi, bude velmi vydíratelný,“ popsal s tím, že ze současné situace těží zejména Tomio Okamura.

   

  Z průzkumů vyplývá, že v případných předčasných volbách by zřejmě všichni tratili, kromě hnutí ANO. Andrej Babiš má stále více sympatizantů a navíc má na případné volby i dostatek financí. Přesto by se opakování voleb chtěl vyhnout. „Chceme mít vládu rychle. Jsem přesvědčen, že to nějakým způsobem dotáhneme k vládě s důvěrou,“ uvedl pro Novinky.cz předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). „Určitě jsme nešli do voleb s tím, že chceme menšinovou vládu. Lidé chtějí stabilitu, funkční vládu. V poslední době jsem měl problém vysvětlovat, co to v té politice děláme, co se to děje. Nebyl jsem schopen vysvětlit třeba Sobotkovu demisi nedemisi,“ dodal.

   

  Přesto, že původně chtělo ANO vládnout s ODS, nyní je mezi nimi výrazná trhlina a vzájemně se osočují. Právě toto spojení by ale podle politologů bylo nejvýhodnější. ANO a ODS jsou si programově nejblíž a volilo je nejvíce voličů. Jejich spojení se tak zdálo logické.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...