Středa 15. srpna 2018
svátek má Hana, zítra Jáchym

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  BUDOU TRESTNĚ STÍHANÍ?

  Pravděpodobnost vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání je podle Pirátů chabá

  21.11.2017 11:00 / politika google+ twitter facebook

  Strany Demokratického bloku svým hlasováním snížily pravděpodobnost vydání Babiše a Faltýnka, říkají Piráti. Důvodem je počet členů mandátového a imunitního výboru. Ten bude o možném stíhání politiků rozhodovat.

  BARTOŠ A BABIŠ lupa
  Bartoš usiluje o vydání Babiše trestnímu stíhání. | Archiv

  Hádka rozdělila poslance při prvním rokování rozdělila hádka o počet členů mandátového a imunitního výboru, který bude v budoucnu řešit i to, zda Sněmovna vydá Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo.

   

  Komunisté původně navrhovali, aby členů výboru bylo 13, sociální demokraté 15, STAN a Piráti chtěli, aby jich bylo 18.  Vše se ale stále měnilo. Problémem by byl příliš nízký počet členů, protože pak by ve výboru STAN neměl žádného zástupce. „Nikdy se nestalo, aby některá strana neměla svého zástupce v mandátovém a imunitním výboru,“ připomněl Miroslav Kalousek (TOP 09). „Pravda, nikdy jich tady nebylo devět,“ doplnil.  

  ANO a SPD mají ve výboru většinu a tak mohou při spolupráci zamezit vydání politiků k trestnímu stíhání.
   

  „Je vidět patrná snaha, aby výbor, který bude mimo jiné znovu řešit vydání Babiše a Faltýnka, vedl komunista,“ naznačil možné zákulisí předseda klubu Pirátů Jakub Michálek. Nakonec Sněmovna odhlasovala, že mandátový výbor bude mít 19 členů, a zastoupeny v něm tedy budou všechny strany: osm členů výboru bude mít ANO, pět Demokratický blok (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN), po dvou Piráti a hnutí SPD, po jednom komunisté a sociální demokracie.

   

  Jediní Piráti celou dobu protestovali proti komunistickému návrhu na zvýšení počtu členů Mandátového a imunitního výboru na 19, protože dává ANO a SPD většinu ve výboru. Většina poslanců takzvaného Demokratického bloku tento komunistický návrh posilující vliv ANO podpořila.  “Nerozumím podpoře návrhu na navýšení členů na 19 ze strany Demokratického bloku. Tímto zvýšením dojde k tomu, že většinu v tomto orgánu nyní drží ANO ve spolupráci s SPD,“ potvrdil předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Tento fakt, vzhledem k dosavadnímu souznění mezi ANO a SPD, snižuje šanci na vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání,” dodal. Více o první schůzce nových poslanců jsme psali zde.

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...