Pondělí 23. dubna 2018
svátek má Vojtěch, zítra Jiří

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  Kauza pivo!

  Zrádcové ve vlastních řadách: Babišův návrh na zlevnění piva je marketingový tah!

  31.01.2016 08:01 / politika google+ twitter facebook

  Návrh předsedy hnutí ANO a ministra financí Andreje Babiše na snížení DPH pro sudové pivo považuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) za marketingový tah na podporu elektronické evidence tržeb (EET). Řekl to dnes novinářům. Sociální demokracie je podle Sobotky připravena s koaličními partnery jednat o snižování DPH.

  Sobotka, Babiš lupa
  Babišův návrh na snížení DPH pro sudové pivo považuje premiér Bohuslav Sobotka za marketingový tah. | Profimedia

  Před pivem ale upřednostňuje zlevnění základních potravin, jako je maso, mléko nebo chléb. "Myslím, že ministr Babiš s tím přišel ve snaze marketingově podpořit otázku zavedení elektronické evidence tržeb. Myslím, že ten důvod je zřetelný a je tu určitá souvislost s tím zákonem o EET," řekl novinářům premiér. Schválení vládního návrhu zákona o elektronické evidenci tržeb blokuje ve Sněmovně opozice. Konečné hlasování by mělo být 10. února.

   

  Premiér také podotkl, že snížit daň pouze pro pivo postrádá logiku, pokud se zároveň nezlevní i nealkoholické nápoje. Zlevňování alkoholu podle něj není v souladu se společenskými prioritami, které vláda podporuje. Nižší zdanění by se podle něj mělo týkat například syrového masa, mléka, másla nebo chleba. Vzorem je sociální demokracii slovenská vláda, která daň z přidané hodnoty na vybrané potraviny snížila s platností od začátku letošního roku. 

   

  Zlevňování alkoholu podle něj není v souladu se společenskými prioritami, které vláda podporuje. Nižší zdanění by se podle něj mělo týkat například syrového masa, mléka, másla nebo chleba.
   

  Babiš oznámil záměr snížit DPH u sudového piva z 21 procent na deset ve čtvrtek večer. Uvedl, že změnu navrhne svým vládním partnerům na koaliční radě. Sociální demokracie má podle Sobotky jiné priority. Premiér také podotkl, že snížit daň pouze pro pivo postrádá logiku, pokud se zároveň nezlevní i nealkoholické nápoje.

   

  Také místopředseda vládních lidovců Jan Bartošek dnes uvedl, že KDU-ČSL Babišův návrh nepodpoří. "Jednoznačně," odpověděl na dotaz, zda zlevnění piva lidovci odmítnou. "Pan ministr financí si musí vybrat. Jestli chce víc rozdávat a k tomu snižovat daně, to mi jde proti sobě," dodal. Proti se postavila také pravicová opozice, podle níž je návrh populistický a nesystémový.

  ste | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...