Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  POVOLEBNÍ VYJEDNÁVÁNÍ

  Paroubek: Má menšinová vláda perspektivu?

  02.11.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Nad aktuální politickou situací se otevřeně zamyslel také Jiří Paroubek, který se podle všeho po letech vrací na scénu. Krajský výkonný výbor pražské ČSSD už dokonce odsouhlasil jeho opětovný vstup do strany. Babiš a jeho ANO je podle Paroubka ve velmi komfortní situaci a všechny strany vyzval k větší trpělivosti.

  Paroubek Jiří lupa
  politik | archiv

  Chtělo by se obrazně říci, že má menšinová vláda perspektivu do švestek, říká Paroubek. Po týdnu od voleb nemohl podle něj A. Babiš očekávat, že se mu podaří sestavit vládu. "To v situaci, která připomíná Sněhurku a osm (ne sedm) trpaslíků, musel očekávat. Některé strany se probírají z šoku, jiné se zalekly odpovědnosti. Třetí jsou miniaturní. A další zase nejsou připraveny převzít politickou odpovědnost. Chce to pár týdnů trpělivosti," domnívá se Paroubek.

   

  Jako prostředek nátlaku takové sdělení politickým stranám může být dobré. "Aby si uvědomily, že je možné také něco jiného nežli licitace. Ale A. Babiš koaliční vládu také potřebuje. Byť má v zádech prezidenta republiky. Ale, upřímně, prezident republiky bude Babišovi krýt záda do své volby, která proběhne v lednu. Pak už se vztahy obou politiků začnou rozvolňovat. M. Zeman a lidé kolem něho budou mít vždy jiné zájmy nežli A. Babiš. To je zřejmé. M. Zeman bude chtít nepochybně sestavit vládu pod vedením A. Babiše do Vánoc," prohlásil Paroubek.  

  Stát se lídrem opozice mezi osmi trpaslíky by nebyl právě snadný úkol, domnívá se Jiří Paroubek v souvislosti se sestavováním vlády.
   

   

  A to je rozumný časový rámec, ve kterém může dojít k dojednání koaliční vlády, myslí si Paroubek. V zásadě, jak ukazuje první kolo, tedy spíše předběžné kolo jednání o vládě, jsou dvě možnosti koaličního uspořádání: buď koalice dvou, tedy hnutí ANO a ODS, anebo koalice tří, tedy hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Je také možná dílčí varianta, to znamená hnutí ANO a sociální demokraté v minoritní vládě podpořené komunisty. Zatím však všichni aktéři, kteří by mohli vstoupit hry, tvrdí, že zájem o vládní spolupráci s hnutím ANO nemají.

   

  "ODS si nepochybně bude klást podmínky v podobně obsazení silových ministerstev, aby měla záruku, že A. Babiš nezmonopolizuje své postavení na politické scéně a politicky ODS nezničí. Sociální demokracie musí mít zájem podobný. Být v opozici pro tuto stranu není právě komfortní. Protože v opozici budou nejméně dvě strany mnohem hlučnější a voličsky atraktivnější nežli je zmenšený klub ČSSD," konstatoval Paroubek. Připomenul, že tak málo poslanců měla ČSSD naposled po volbách v roce 1992 (tehdy to bylo 16 poslanců ČNR). "Stát se tak lídrem opozice mezi osmi trpaslíky by nebyl právě snadný úkol. A lidovci, kteří prošli úskalím celostátní konference a logicky potvrdili svého šéfa P. Bělobrádka, by jistě vládní účast rádi brali. Pomohla by jim zapomenout a prakticky by vyrušila volební neúspěch. Zkrátka chce to více trpělivosti ode všech," doplnil Paroubek.

   

  Babiš má jednu jistotu, je přesvědčen Paroubek. Ví, že pokud neuspěje v prvním kole, prezident mu svěří i možnost sestavovat vládu podruhé. "A bude-li zvolen reprezentant hnutí ANO předsedou sněmovny, má A. Babiš vlastně tři pokusy. A to je pro šéfa politické strany nebývalý komfort. Může si tak dovolit první pokus promrhat a ještě před Vánoci nechat hlasovat o důvěře vládě s tím, že jeho vláda bez důvěry pak může zemi v klidu provést prezidentskou volbou. A teprve poté dojde k jeho druhému jmenování a proces sestavení vlády půjde už naostro," uzavřel Paroubek.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...