Sobota 21. července 2018
svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SPD ČELÍ KRITICE

  Tomio Okamura kandidaturu na Hrad nevyloučil!

  01.11.2017 09:35 / politika google+ twitter facebook

  Šéf SPD Tomio Okamura čelí za své názory a postoje útokům ze všech stran a ani se tomu nediví. To přece není nic nového - cílem samozřejmě je nás lživě diskreditovat, abychom nebyli relevantními partnery při jednání o vládě - uvedl v rozhovoru pro Bleskově.cz. 

  Okamura lupa
  Tomio Okamura bojuje, co mu síly stačí. | Foto archiv

  Svoboda a přímá demokracie zatím trvá na svém stanovisku, že menšinovou vládu ANO nepodpoří, protože by neplnila program SPD. „Pakliže by chtěli plnit náš program, tak jsme připraveni převzít vládní odpovědnost. Taková nabídka ale nepadla,“ řekl Okamura s tím, že od počátku má pocit, že by ANO nejraději vládlo zcela samo. V rozhovoru pro Bleskově.cz naznačil i další možnosti budoucího vývoje. 

   

  Kritizujete Piráty, že chtějí zůstat v opozici, místo aby se snažili zejména prosazovat své priority. Jak byste, jakožto podobně silná strana, chtěli prosadit své cíle? 

  V prvé řadě tady nejde o ministerské posty, ale o prosazení programových priorit. Pro nás to je například zákon o referendu - takže jednání o naši podpoře vládě podmiňujeme tímto. Samozřejmě v případě členství ve vládě pak záleží, jaké rezorty máte, ale vždy je jednodušší prosazovat program v rámci koalice. Z opozice to je nemožné. Na to přijdou i Piráti, a pokud nějaké své sliby mysleli vážně, budou muset změnit strategii. 

   

  Většina stran se do koalice s ANO nehrne….

  Faktem je, že když postavili kampaň pouze na antibabišování, nikoliv na programu, tak musejí alespoň chvíli dělat, že s tím Babišem se nespojí. Ale myslím, že čas na jejich kšefty ještě přijde - teď chtějí vytvořit dojem, že nechtěli a pokud budou spolupracovat, tak to bude jakoby „ve vyšším zájmu“ ve prospěch státu.

   

  Velkou vlnu nevole vyvolala vaše teorie o "zestátnění Českého rozhlasu a České televize"…  

  Veřejnoprávní média jsou svým způsobem státní už dnes. Koncesionářský poplatek je svého druhu povinná daň ze zákona a radu ČT, která volí ředitele, schvalují politici, ať se to líbí či ne. Náš návrh směřuje ke třem cílům – zlevnit televizi pro občany, zvýšit kontrolu hospodaření a odstranit politické vlivy. My navrhujeme zrušit koncesionářské poplatky a změnu statusu ČT na státní příspěvkovou organizaci, což by umožnilo kontrolu hospodaření Nejvyšším kontrolním úřadem, což dnes za stávající situace možné není. Druhá věc je že dnes si části ČT včetně konkrétních pořadů (např. Reportéři ČT, 168 hodin) zprivatizovali sami zaměstnanci a prosazují jen ryze svoje názory a tím flagrantně pošlapávají status veřejnoprávnosti. Stačí sledovat naprosto lživé reportáže a komentáře v uplynulých dnech k tomuto tématu na ČT.   

  Okamura chce dlouhodobě zrušit Senát, snížit počet poslanců a zveřejnoprávnit některá média.
   

  Stát přímo dotuje státní nebo veřejnou TV například v USA, ve Španělsku, Nizozemí nebo Lichtenštejnsku - nejde tedy jen o Polsko nebo Maďarsko. Popravdě těch zemí přibývá, protože stávající model koncesí se zcela evidentně přežil.

  Blábol je, že ČT financovaná státem a kontrolovaná Nejvyšším kontrolním úřadem (NKÚ) bude méně závislá. Stejně tak stát spravuje a financuje NKÚ, školy, justici nebo policii a přes dílčí výhrady jejich nezávislost ČT nezpochybňuje - v případě NKÚ je naopak nezávislost a nestrannost velmi výrazná a nezpochybnitelná. 

   

  Takže už jen současná debata ve, které zcela nepokrytě novináři na ČT lžou nebo zamlčují a překrucují fakta, kdy nepustí oponentní názor do studia, ukazuje, jak je současný stav špatný. 

   

  My samozřejmě přicházíme s hlubším modelem – chceme, aby tu fungovala mediální rada jako samosprávný orgán, který bude vymáhat dodržování zákonem daného etického kodexu pro média - přičemž zásadním principem musí být nelhat nepřekrucovat nemanipulovat. 

  Svoboda slova není svoboda lhát.

   

  K vašim dalším přáním patří také zrušení Senátu. I o tom byste případně rádi nechali hlasovat občany v referendu?

  Samozřejmě o změnách Ústavy by měli rozhodovat jenom občané. A zrušení senátu není z naší strany žádný populismus, ale součást hlubší systémové změny od vlády stranické oligarchie ke skutečné demokracii - kdy moc vládní a zákonodárnou mohou občané kontrolovat pomocí referenda s tím, že moc zákonodárnou by tvořili jen přímo volení a přímo odvolatelní poslanci za původní okresy. Proto také prosazujeme snížení počtu poslanců ze současných 200 na 81. 

   

  Údajně zvažujete také kandidaturu "na Hrad". Je to pravda?

  Nezvažuju, jen ji nevylučuji pro případ, že bychom se v SPD neshodli na kandidátovi, který by hájil zájmy této země.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...