Středa 15. srpna 2018
svátek má Hana, zítra Jáchym

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR

  Jiří Zimola: Jsem ochoten ČSSD pomoci z jakékoli pozice!

  24.10.2017 04:35 / politika google+ twitter facebook

  O bývalém jihočeském hejtmanovi Jiřím Zimolovi se opět hovoří jako o žhavém kandidátovi ČSSD na předsedu. Jak on sám vnímá porážku strany ve volbách, kde podle něj teď skončí Bohuslav Sobotka a je Andrej Babiš hrozbou pro ČR? Na to Bleskove.cz exkluzivně odpověděl!

  Zimola lupa
  Jiří Zimola je odhodlán ČSSD pomoct jako řadový člen nebo její předseda! | ČT

  Pane Zimolo, jak se jako sociální demokrat díváte na drtivou porážku strany? 

  Sobota 21. října 2017 byla nejčernějším volebním dnem v moderní historii sociální demokracie. Hůř už snad být nemůže a doufám, že se po patřičné sebereflexi od politického dna dokážeme odrazit.

   

  Souvisí porážka ČSSD s tím, jak se poslední rok chovalo vedení ČSSD, které mj. i Vás osobně odstavilo na vedlejší kolej? 

  Naše porážka je možná nezasloužená z pohledu celkem úspěšného koaličního čtyřletého vládnutí, ale naprosto zasloužená za to, jak přezíravě se vedení ČSSD chovalo k názorům veřejnosti i vnitrostranické kritice. Tu facku jsme si prostě zasloužili.  

  Jiří Zimola je odhodlán pomoci ČSSD z jakékoli pozice a kandidaturu na předsedu nevylučuje!
   

   

  Měl by Bohuslav Sobotka nějakým způsobem nést odpovědnost za to, co se stalo? 

  Bývalý předseda B. Sobotka už není předsedou, je řadovým členem a nově opět poslancem. Cítí-li nějakou odpovědnost, může ji vyvodit jen on osobně.

   

  On však ale sebereflexi nemá a jak se vyjádřil - nechápe ty, kteří volili Babiše... Nměl by se on sám podívat do zrcadla?

   

  Každý z nás se musí být schopen podívat do zrcadla a říct, kde udělal chybu. Věřte, že to dělám i já, i když už ve vrcholné politice nejsem a mým jediným zájmem je pomoct sociální demokracii.

   

  Kde nyní pan Sobotka skončí - hovoří se o "dobrém místě v Bruselu". Je to podle Vás reálné?

  I když mohu mít sto důvodů nepřát panu Sobotkovi, myslím si, že součástí české politické kultury by měla být schopnost využít dovedností bývalých předsedů vlád nebo prezidentů. Naštěstí netrpím závistí ani nepřejícností, a tak je mi jedno, jaká pozice by mohla být panu Sobotkovi nabídnuta.

   

  Motivovala vás prohra ČSSD k nějakému zásadnímu kroku z Vaší strany?

  Přemýšlím, čím každý z nás, sociálních demokratů, může nyní přispět k renesanci nejstarší české politické strany a navrácení důvěry bývalých voličů.

   

  Hovoří se o vás v kuloárech jako o "jasném" možném novém předsedovi ČSSD. Už jste o tom s někým hovořil? 

  S nikým jsem nehovořil a kuloárové zprávy mne nechávají klidným. Rozhoduji se sám podle svého svědomí a nejsem ničí loutka. Mým zájmem bude vždy ČSSD a levicový program pro Česko.

   

  Pokud by vám bylo umožněno kandidovat do vedení ČSSD, přijal byste? 

  Opakovaně jsem prohlašoval, že jsem připraven pomáhat straně z jakékoli pozice a že funkce a „koryto“ pro mne nic neznamená. Na posledním sjezdu ČSSD si delegáti změnu nepřáli, třeba si ji budou přát na tom dalším. Já se tím ale netrápím, mám svou práci a nemíním se vlamovat do zavřených dveří. Bude-li je někdo chtít otevřít, budu o tom uvažovat.
   

   

  Jak myslíte, že dopadne složení nové vlády? 

  Tak, jak si bude přát A. Babiš.

   
  Hrozí, že by se mohly opakovat volby a nebylo by to vyhazování peněz?

  Možnost předčasných voleb patří k demokracii, a i když se nám to nemusí líbit, je to daň svobodných voleb.

   

  Je podle Vás Babiš takovým "zlem", za jaké jej řada politiků, ale i některých voličů "pravice" označuje, nebo jsou tu daleko horší hrozby? 

  Pokud by měla česká demokracie být tak slaboučká, že by ji dokázal rozvrátit pan Babiš, pak si nezaslouží existovat. Jsem přesvědčen, že všechny tyto výkřiky byly součástí předvolebních tanečků a nyní se budou všichni předhánět v nadbíhání. Věřím v nezávislé demokratické instituce, to jsou pro mne garance všech znovunabytých svobod.

   
  Jak vy osobně momentálně žijete poté, co jste odešel z vedení Jihočeského kraje? 

  Přijal jsem nabídku rektora Vysoké školy technické a ekonomické v České Budějovicích a jsem rád, že mohu této veřejné vysoké škole pomáhat v jejím dalším rozvoji. Politika mi nechybí a mám víc času.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...