Středa 20. června 2018
svátek má Květa, zítra Alois

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  KONTROLNÍ HLÁŠENÍ

  Senátoři donutili stát změnit pravidla kontrolního hlášení DPH. I nadále však trvají na jeho zrušení

  13.10.2017 14:30 / politika google+ twitter facebook

  Tlak pravicových senátorů se vyplatil. Po sérii ústavních stížností totiž donutili vládní poslance, aby alespoň upravili pravidla kontrolního hlášení DPH a ukončili situaci, během které především Ministerstvo financí doslova pohrdalo Ústavním soudem. Uvedl to senátor Ivo Valenta.

  Valenta lupa
  Valenta | Archiv Ivo Valenty

  Dosavadní praxe, kdy si úředníci sami rozhodovali o množství a druhu informací, které budou podnikatelé povinni oznamovat berním úředníkům, tak skoční. "Byla to právě skupina pravicových senátorů, kdo inicioval stížnost k Ústavnímu soudu. Jejím výsledkem je legislativní úprava, kterou na říjnové schůzi schválil také Senát. Ústavní soud tuto stížnost, která požadovala prověření ústavnosti systému kontrolního hlášení v celé řadě aspektů, posoudil loni v prosinci a konstatoval, že podnikatelé mají mít určitou právní jistotu v tom, jaké údaje mají státu v souvislosti s kontrolním hlášením hlásit. Tedy že soupis těchto údajů má být uveden v zákoně a nemá být pouze stanoven z úrovně Ministerstva financí," uvedl senátor Ivo Valenta, který byl iniciátorem ústavních stížností proti kontrolnímu hlášení DPH.

   

  Je prý velmi rád, že po jeho opakovaných apelech směrem k Ministerstvu financí se vládní politici konečně probrali a připravili novelu, kterou stihli schválit ještě letos, jak požadoval Ústavní soud - byť je podle Valenty schvalována z nepochopitelných důvodů doslova za pět minut dvanáct a Sněmovna ji přijala až na své poslední řádné schůzi. "To je systém práce, kterému opravdu nerozumím," dodal senátor Ivo Valenta, který zdůraznil, že i přes určité kvalitativní vylepšení kontrolního hlášení považuje celý tento systém za zcela nesmyslný, pro podnikatele zbytečně nákladný a do značné míry nebezpečný.  

  Kontrolní hlášení DPH, ale také EET a další absurdní instrumenty povzbudily berní úředníky k tomu, aby nemilosrdně šli všem podnikatelům po krku, říká Ivo Valenta.
   

   

  "Kontrolní hlášení DPH patří k těm nejzrůdnějším věcem, které zavedla dosluhující vláda. Je projevem nejen apriorního podezírání všech slušných a poctivých podnikatelů z nezákonného jednání, ale také projevem státní šikany na účet dotčených podnikatelských subjektů," řekl Valenta s tím, že kontrolní hlášení všem prokazatelně zvýšilo náklady na účetnictví, aniž by jim je stát jakkoliv kompenzoval. Navíc, jak se ukazuje stále častěji, umožňuje finanční správě snadný přivýdělek formou astronomických pokut za drobné nedostatky, termínová prodlení či formální chyby.

   

  "Kontrolní hlášení DPH, ale také EET a další absurdní instrumenty tak nebývalým způsobem povzbudily berní úředníky k tomu, aby nemilosrdně šli všem podnikatelům bez rozdílu po krku, anebo aby je přímo zlikvidovali," dodal senátor Valenta, který i nadále považuje kontrolní hlášení DPH za obrovský zásah do svobody podnikání, který má a především bude mít za následek nevratné škody.

   

  "Ačkoliv Ministerstvo financí se nás snaží přesvědčit o tom, že kontrolní hlášení DPH i EET přinesly do státního rozpočtu již desítky miliard navíc, toto tvrzení není nijak prokazatelné a nikdo nikdy tato čísla nemůže spočítat. A i kdyby z toho nějaký zisk byl, jsem přesvědčen o tom, že zásahy této vlády do svobody, demotivace aktivních lidí, kteří nebyli nijak závislí na státu a své podnikání pověsili na hřebík, zaniklá pracovní místa - to vše jsou daleko větší škody, které žádná miliarda navíc ve státním rozpočtu nevyváží," konstatoval Valenta. Proto zastává i nadále názor, že nejlépe by politici veřejnosti prospěli tím, kdyby jak kontrolní hlášení, tak EET a další zrůdné povinnosti, registry a kontroly zavedené současnou vládou, zrušili bez náhrady.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...