Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZÁSADNÍ ROZHODNUTÍ

  Byl Babiš agentem StB?

  13.10.2017 00:05 / politika google+ twitter facebook

  Byl Andrej Babiš před rokem 1989 agentem Státní bezpečnosti? Ve čtvrtek to částečně konstatoval slovenský Ústavní soud, který záležitost projednával na základě aktivity Ústavu paměti národa, jenž je prý přesvědčen, že Babiš StB donášel.

  Babiš lupa
  Andrej Babiš byl skutečně podle soudu agentem StB! | Archiv

  Soudní spor už projednával okresní, krajský a nejvyšší soud na Slovensku. Všechny dosavadní verdikty byly zatím ve prospěch Babiše. Novým rozhodnutím se ale dosavadní rozsudky zrušily!

   

  „Slovenský ústavní soud zrušil pravomocná rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, podle nichž Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Senát ústavního soudu tak vyhověl stížnosti Ústavu paměti národa, který se ohradil, že uvedené verdikty porušily jeho práva. Ústavní soud vrátil případ odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě k novému projednání, soud se bude muset řídit právním názorem ústavního soudu,” uvedli zástupci soudu.

   

  Ústavní stížnost podal Ústav paměti národa po lednovém rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který odmítl mimořádný opravný prostředek, jímž se ÚPN snažil zvrátit spor s Babišem.  

  Andrej Babiš byl podle slovenského Ústavu paměti národa agentem StB!
   

   

  Ve prospěch šéfa hnutí ANO Babiše na Slovensku předtím rozhodly okresní i krajský soud. ÚPN zejména tvrdil, že bývalí příslušníci StB, kteří svědčili v Babišův prospěch, nebyli před výpovědí zbaveni mlčenlivosti. Byl ten Andrej Babiš pod krycím jménem "Bureš" opravdu agentem StB? Zatímco část lidí si to myslí, druhá část to považuje za nesmysl a nyní musí rozhodnout soud!

   

  Sám Babiš ale vědomou spolupráci s StB popírá. Archivní dokumenty tvrdí, že v roce 1980 se stal takzvaným důvěrníkem StB a že ho o dva roky později ke spolupráci s tajnou policií coby agenta s krycím jménem Bureš získal nadporučík StB Július Šuman. Ten ale u slovenského okresního soudu prohlásil, že tato informace není pravdivá a že Babiš k StB naverbován nebyl.

   

  ÚPN soudům předložil 12 různých svazků, ve kterých je Burešovo jméno uvedeno. Instituce v minulosti neuspěla ve vícero soudních sporech ohledně evidence osob v dokumentech tajné policie v komunistickém Československu.

   

  Jedinou zvláštností je, že ač na Slovensku, tak tamní soud rozhodl tento verdikt jen pár dní před českými parlamentními volbami. Náhoda nebo záměr?

  redakce | bleskove.cz

  Témata: Andrej Babiš, StB, soud
  Komentáře ke článku
  loading...