Úterý 19. června 2018
svátek má Leoš, zítra Květa

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  KAUZA LITHIUM

  Filip: Ve vládě jsou buď amatéři, nebo zloději. Nevím, co je horší?

  12.10.2017 12:35 / politika google+ twitter facebook

  Už několik dní hýbe ČR lithiová kauza. Stát prostřednictvím ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka (ČSSD) podepsal memorandum o lithiu s australskou firmou European Metals Holding. Vedení KSČM svolalo mimořádnou schůzi poslanců a žádá zrušení memoranda a zároveň vysvětlení vlastnických struktur i pozadí podpisu.

  Filip V lupa
  Vojtěch Filip říká, že KSČM je proti tomu, aby lithhium bylo mimo kontroly státu! | Bleskove.cz/ShowPix

  Našemu týmu v bleskově.cz se však podařilo vypátrat, že European Metals Holdings je registrovaná na Britských panenských ostrovech, co je daňový ráj. Vyplývá to z údajů Londýnské burzy cenných papírů i z prospektu emitenta.

   

  V něm se můžeme dočíst, že firma je založena právě na ostrovech a v dalším textu se uvádí, že v Austrálii je společnost vedena jako zahraniční. Náš tím si tedy prostudoval finanční kondici firmy a z auditorské zprávy je zřejmé, že firma nedisponuje penězi na výstavbu a provoz těžby lithia. Ze struktury a finanční situace firmy můžeme konstatovat, že se nejedná o standardní firmu z oblasti těžařského průmyslu, ale o spekulativní kapitál z daňového ráje, s nejasnými vlastníky.  

  Předseda KSČM uvedl, že kvůli kauze lithium jsou ve vládě buď amatéři nebo zloději!
   

   

  „Je to ještě horší než jsem očekával", reagoval pro bleskově.cz předseda KSČM Vojtěch Filip. Ten už v úterý informoval novináře, že kolem transakce je celá řada nezodpovězených otázek a hodně pochybná, až pofidérní majetková struktura.

   

  „My jsme zásadně proti tomu, aby lithium bylo mimo kontrolu státu. Mohu si jen "domyslet", proč má vláda jiné motivy a chce lithium odevzdat do soukromých rukou. Pro mě je ale zarážející, že si vláda ani nezjistí, s kým podepisuje memorandum a zda ta firma na takovou investici vůbec má peníze,” uvedl předseda KSČM.

   

  Zároveň se on i jeho kolegové podivují nad tím, jakým pofidérním způsobem někdo z vlády vůbec může takový krok učinit. „Pokud se tyto informace potvrdí, tak vláda je buď spolek absolutních amatérů, nebo spolek zlodějů. Pouze nevím, co je horší. Stát je v rozkladu“, konstatova

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...