Čtvrtek 16. srpna 2018
svátek má Jáchym, zítra Petra

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  ISLÁM

  Kolovratník: Proč se lidé bojí islámu?

  11.10.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Poslanec Martin Kolovratník (ANO) je přesvědčen, že český národ rozhodně nepatří mezi xenofobní. Máme v sobě zakořeněný smysl pro solidaritu, pro poskytnutí pomoci, říká poslanec. Důvod proč Češi nechtějí přijmout uprchlíky je pouze strach z radikálního islámu, obava z teroristických útoků, kterých aktuálně v Evropě přibývá.

  Kolovratník lupa
  Kolovratník | Archiv M. Kolovratníka

  Strach z islámu je oprávněný, i když se v České republice zatím nic nestalo, domnívá se Kolovratník. "Rozhodně není podstatné zabývat se otázkou, jaké množství vyznavačů Allaha je schopno ve jménu víry zabíjet. To dokazuje i zavraždění redaktorů Charlie Hebdo ve Francii. Jednalo se o nejkrvavější incident v Paříži od roku 1961. Na tomto útoku se podíleli pouze dva teroristé a dokázali paralyzovat život v celé zemi," podotkl Kolovratník.

   

  Poslanec Hnutí ANO poukázal na názory některých významných osobností z historie, které rozhodně nemůžeme obviňovat z populismu nebo z xenofobie. Jedná se například o bojovníka za nezávislost Indie a propagátora nenásilí Mahátma Gándhího, který řekl: "Zatímco hinduisté, sikhové, křesťané, pársové a židé spolu s několika miliony stoupenců animistických náboženství mohli v relativní harmonii koexistovat, bylo náboženství, které neumělo uzavírat žádné kompromisy a stálo stranou od ostatních - islám." Dále Gándhí vyslovil: "Třebaže zastávám názor, že násilí nezaujímá v Koránu převládající místo, vytvořilo třináct století imperialistické expanze z muslimů jako celku válečníky. Proto jsou muslimové útoční. "  

  Hlavní problém Koránu především tkví v jeho výkladu, říká poslanec Martin Kolovratník (ANO).
   

   

  A Gándhí nebyl sám. Německý badatel, a především jeden z nejvíce uznávaných znalců islámu v 19. století, Gerhard Rohlfes prohlásil: "Civilizaci a právní stát je nemožné vytvořit u národů, které se řídí ustanoveními Koránu. ... Je nutné stále opakovat, že některé národy nelze civilizovat, protože jejich vlastní zákonodárství civilizaci zakazuje. O koránu se diskutuje tak, že se zmiňují nepodstatné maličkosti, hlavní dogmata jsou ale nezpochybnitelná - sebemenší odchylka je kacířstvím, odpadnutím od islámu, které se trestá smrtí, takže se každý bojí přemýšlet o tom, co je napsáno v knize, seslané z nebe. Zničující vliv islámu na lidskou mysl, fanatismus, domýšlivost, s níž je islám považován za jedinou pravou víru, vylučují ovšem jakékoliv zlepšení tohoto stavu."

   

  Hlavní problém Koránu především tkví v jeho výkladu, konstatoval Kolovratník. "Slova koránu jsou stále vykládána v duchu starověku, popřípadě středověku. Tedy současný islamismus je stále interpretován jako násilný a netolerantní. Důkazem toho je například zákaz čtení Bible v Saudské Arábii, které je dokonce trestným činem. Američan, který si ji nedopatřením nechal v hotelovém pokoji, je kvůli tomu ve vězení," uvedl poslanec. Naproti tomu, jak křesťanství, tak i judaismus jsou také velmi stará náboženství, prochází ale neustále modernizací. "Ukažme si to na příkladu, kdy byly příkazy Boží dobýt kanaánská města. Pro současného žida nebo křesťana se jedná o minulost a historii," doplnil poslanec.

   

  Zatímco jejich tolerance vůči křesťanství je nulová, naše tolerance vůči islámu je až velkorysá, říká Kolovratník. Zachází to podle něj až tak daleko, že zástupce Ústředí muslimských obcí si u nás dovolí nárokovat v televizi právo žít na území České republiky podle práva šaría. "A teď zbystřete, protože je velice zajímavé, jaké principy tento kodex obsahuje. Džihád, který je definován jako svatá válka proti nemuslimům, je povinností každého muslima. Muslim, který se zřekne islámu, musí být okamžitě zabit. Nemuslimové nejsou před zákonem stejní, jako muslimové. Pokud chtějí přežít a zůstat v bezpečí, musí dodržovat stanovená pravidla šaría," dodal Kolovratník.

   

  Migrace muslimů, a i dalších lidí s rozdílnou kulturou, je samozřejmě jev, kterému nelze zamezit. Ale důležité je podle Kolovratníka jedno a zásadní pravidlo, oni se musí přizpůsobit našim zákonům a respektovat naše tradice a naši kulturu. "Existuje několik oblastí, při kterých bychom měli být obezřetní. Jedná se o žádosti muslimských obcí o registraci jejich církve jako druhého stupně. Udělení tohoto vyššího stupně umožňuje získat zvláštní práva, například uzavírat sňatky, možnost vyučovat náboženství na státních školách, budovat vlastní školy a podobně. A další důležitá oblast, při které bychom měli být na pozoru je povolování staveb mešit. Jasná ukázka toho je Francie, kam rozhodně nechceme dospět," sdělil poslanec za Hnutí ANO.

   

  V roce 2000 se na poli Evropské unie vášnivě diskutovalo o podobě Ústavy pro Evropu, připomenul Kolovratník. "Byly to začátky a většina z nás neměla jasno o podobě preambule. Zda do ní zahrnout text, že evropská kultura vychází z křesťanských tradic. Já si dnes myslím, že tato věta tam rozhodně zaznít měla. Dáme tím jasně najevo, že kdo s námi chce žit společně pod střechou Evropy, musí respektovat a uctívat naše tradice," uzavřel politik.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...