Pondělí 19. února 2018
svátek má Patrik, zítra Oldřich
  JINÝ NÁZOR

  Zemanovi už zase nadávají! Kalousek, Sobotka a další!

  11.10.2017 00:02 / politika google+ twitter facebook

  Miloš Zeman to zase schytal. Už mu zase nadávají. Český prezident ve svém vystoupení před Parlamentním shromážděním Rady Evropy označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi ukrajinského Krymu za "fait accompli", tedy za hotovou záležitost. Zároveň se zmínil o možnosti ruské kompenzace ve prospěch Ukrajiny.

  Zeman lupa
  Miloš Zeman rád říká, co si myslí a za to není u některých politiků oblíben! | Facebook

  Jeho výroky pobouřily politiky v Kyjevě a ukrajinská média označila Zemanova slova za "skandální". Český premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že Zeman neměl k projevu o protiruských sankcích a anexi Krymu mandát české vlády a že jeho vyjádření jsou v příkrém rozporu se zahraniční politikou České republiky.

   

  Zeman ve Štrasburku řekl, že ruskou kulturu není možné oddělit od kultury evropské, a proto by se PSRE nemělo snažit dělit ani politickou strukturu Evropy sahající od Atlantiku po Ural. Jako alternativu sankcí český prezident nabídl snahu o dialog mezi občany.

   

  Sankce Zeman označil za strategii, při níž prohrávají obě strany. Zdůraznil zároveň, že nehovoří o jejich oprávněnosti, ale o jejich funkčnosti.  

  Mnozí čeští politici označili slova Miloše Zemana před Radou Evropy za skandální!
   

   

  Ruskou anexi Krymu označil Zeman za "fait accompli" a připomněl slova bývalého německého prezidenta Joachima Gaucka, který podle něj prohlásil, že snaha vrátit Krym Ukrajině by vedla k evropské válce. Přímý dialog mezi Ruskem a Ukrajinou by naopak podle Zemana mohl vést ke kompenzaci ve prospěch Ukrajiny, například ve finanční podobě či prostřednictvím ropy a zemního plynu.

   

  „Ukrajina nebude prodávat své občany, území, svrchovanost, čest a důstojnost. To se neprodává," citovala ukrajinská tisková agentura Unian reakci místopředsedkyně ukrajinského parlamentu a šéfky ukrajinské delegace ve Štrasburku Iryny Heraščenkové. Zemanovo vystoupení označila za "vrchol cynismu".

   

  „Pokud lze prodat Krym, tak český prezident může Putinovi prodat Prahu a Karlovy Vary. Putin dá peníze i ropu," zareagoval na Facebooku poslanec Oleksij Hončarenko z vládní strany ukrajinského prezidenta Blok Petra Porošenka. Další ukrajinský poslanec Leonid Emec na Facebooku označil českého prezidenta za "darebáka, ničemu a alkoholika", vybízejícího Evropu k družbě s Ruskem, aniž by se slůvkem zmínil o ruské agresi.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...