Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÝ PROBLÉM

  Sobotko! Dáš klidně největší bohatství ČR cizincům?

  11.10.2017 00:30 / politika google+ twitter facebook

  Vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD) to tedy vede! Premiér má v kabinetu ministra, který asi neví, co podepisuje. Jde o kauzu lithium, která je šokující! Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) podepsal memorandum s australskou firmou European Metals Holdings o těžbě velmi lehkého a měkkého kovu. Zatímco některé strany protestují, ministr tvrdí, že “hájil zámy této země”!

  Sobotka Bohuslav lupa
  Bohuslav Sobotka a jeho vláda nejspíš věnuje zahraniční firmě jedno z největšách českých bohatství! | Archiv

  KSČM vyvolala jednání o mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, protože tato strana považuje za skandální, že autstralská společnost, v které je zapojena řada dalších s ne úplně jasným původem, si bude moct těžit lithium a využívat jak chce.

   

  „Je to největší zlodějna. Někdo tu chce sprostě okrást 10 milionů občanů této země,” uvedli zástupci KSČM Pavel Kováčik a Vojtěch Filip.

   

  Ministr průmyslu a obchodu Havlíček naopak tvrdí, že právě podpisem memoranda pouze hájil zájmy státu. „Bez memoranda by si firma s přednostním právem na těžební licenci mohla s lithiem dělat, co by chtěla,” uvedl Havlíček. On i další představitelé ČSSD navíc tvrdí, že dokumentem se dohodlo, že pokud se vůbec bude lithium těžit, tak se bude zpracovávat v ČR a že bude možné, aby do toho vstoupil český stát.

   

  To však ale odporuje tomu, jak je memorandum postaveno. Jak komunisté, tak například i zástupci hnutí ANO, SPD či ODS, kteří se postavili za svolání poslanecké schůze, mají ale pocit, že “tu někdo chystá veliký tunel”!  

  Podpisem memoranda o těžbě lithia se část vlády v podstatě zřekla jednoho z největších zásob přírodního bohatství.
   

   

  Australská EMH je vlastníkem tuzemské společnosti Geomet, která hlubinnou těžbu plánuje. Komunisté se ptají také na to, zda je náhoda, že do Geometu poté, co ho odkoupili Australané, nastoupil jako jednatel dlouholetý manažer společnosti NWR, která vlastnila těžební firmu OKD. 

   

  „Je náhoda, že tento obchod má znaky prodeje OKD, kde na jedné straně byl premiér a někdejší ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) a na druhé straně Zdeněk Bakala?" ptají se komunisté.

   

  „Já říkám, že ono memorandum v této době s těmito otázkami, jak zde předložil předseda ústředního výboru, je podivné a okamžitě po volbách, kdy to bude relevantní, budeme pracovat na jeho zrušení," podotkl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

   

  O těžbě lithia se bude kromě Sněmovny debatovat i v Senátu, a to už na jeho středeční schůzi. Jak je ale možné, že o takové věci rozhodl jeden jediný člověk, tedy ministr? A proč nebyla k těžbě a jejím souvislostem veřejná i odborná diskuze. Jakým způsobem se vláda vůbec zajímala o vlastnické poměry firem, které stojí za společností EMH? Přičemž na první pohled je zřejmé, a to i podle odborníků z oblasti průmyslu, že se tu pár týdnů před volbami „někdo někomu snaží přihrát hodně lukrativní kšeft”.

   

  Také podle exministra Andreje Babiše by lithium, které se využívá třeba při výrobě baterií, měl těžit státní podnik Diamo, ne soukromá firma. ČR se v memorandu zavazuje k ochraně investic, což může státu případně prohrát miliardovou arbitráž, uvedl šéf ANO.

   

  Zvláštní také je, že se k celé věci nijak výrazně nevyjadřuje premiér a bývalý předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

   

  Mimořádná schůze Sněmovny se uskuteční v pondělí ve 13 hodin. Pro její svolání se vyslovilo přes 60 poslanců, což na svolání jednání stačí. 

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...