Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÉ DILEMA

  Kam se vrtne Sobotka po volbách? Premiérem už nebude!

  18.09.2017 00:35 / politika google+ twitter facebook

  Kde skončí současný premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po letošních říjnových volbách, pokud už dál nebude v čele vlády? Moc možností nemá. Buď zůstane ve Sněmovně, anebo - jak už Bleskove.cz před časem informovalo - může odejít za hranice.

  Sobotka Bohuslav lupa
  Kam se po volbách do Sněmovny vrtne Bohuslav Sobotka? | Archiv ČT

  Je totiž jakýmsi nepsaným pravidlem, že bývalí premiéři se “neodstřelují”, ale nabízí se jim dostatečně prestižní posty. Premiér Bohuslav Sobotka se před několika měsíci rozhodl, že nechce být již dále předsedou strany ani volebním lídrem.

   

  Jediné, co mu tak zůstalo, je post jedničky na kandidátce ČSSD v Jihomoravském kraji. A také to znamená, že pravděpodobně už nemá nárok na to být příštím premiérem. Tím by se eventuálně za ČSSD mohl stát Milan Chovanec nebo Lubomír Zaorálek.

   

  „Předseda Sněmovny by pro premiéra byla důstojná pozice,“ uvedl vlivný člen ČSSD s tím, že už nyní se o tom, kam se Sobotka vrtne, spekuluje. 

  Premiér Bohuslav Sobotka by se po volbách mohl stát například šéfem Sněmovny.

   

  Současný předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček odmítá takové spekulace řešit i s odvoláním na to, že teď není jasné, jak dopadnou volby a následné hlasování ve Sněmovně. A jaké bude rozdělení mandátů, a tedy i funkcí.

   

  Například šéf STANu Petr Gazdík by se v tom případě přiklonil k Janu Hamáčkovi. „Třeba proto, že umí anglicky, má opravdu široký přehled a také určitý lidský přístup. V těch těžkých zahraničních jednáních nebo v reprezentaci hraje velkou roli osobní chemie a charizma, kterým pan premiér tolik neoplývá,“ uvedl pro MF Dnes Gazdík.

   

  Další možností je i to, že by Sobotka odešel z Česka například do Evropského parlamentu, kde podle dalších spekulací “už má připravené místo”. Lze očekávat, že Sobotka si pak bude moct vybrat.

   

  Mnozí sociální demokraté však namítají, že by si nezasloužil nic, za to, kam stranu dovedl. „Měl by být řadovým poslancem nebo by měl odejít úplně. Podívejme se, kam se ČSSD pod jeho vedením dostala…,” dodal další člověk z řad sociální demokracie.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...