Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  EET

  Bartošek: EET v ordinaci lékaře... Myšlenka dobrá, ale co když...

  13.09.2017 14:30 / politika google+ twitter facebook

  Od března 2018 spadnou také lékaři pod povinnost EET. Odborníci (Sdružení praktických lékařů) ale upozorňují, že díky tomuto nařízení skončí zhruba stovka obvodních lékařů. Zkrátka zavřou dveře svých ordinací. Místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Bartošek (KDU-ČSL) neskrývá obavy.

  Bartošek lupa
  Bartošek | Archiv J. Bartoška

  Nejde totiž jen o pouze plus minus 100 lékařů, kteří se rozhodnou skončit svou práci. Podle zpráv v médiích může mít problém až 200 000 pacientů (obvodní lékaři mají až 2 000 registrovaných pacientů), kteří se ocitnou v situaci "bez praktika". Kde bude hledat pacient, navíc třeba z lékařského pohledu z "méně atraktivního regionu", náhradu? Stávající lékař tam měl například jednu hlavní ordinaci a několik "detašovaných pracovišť", v rámci systému přiblížení se pacientům, kde ordinoval omezeně třeba pouze jednou týdně.  

  Alarmující hypotetické odhady počtu uzavřených ordinací obvodních lékařů mě zaskočily, říká Jan Bartošek (KDU-ČSL).
   

   

  Odborníci na problematiku EET ale zklidňují emoce lékařské veřejnosti, že ani toto by pro ně neměl být nákladově problém. Stačí chytrý telefon, tablet nebo notebook a aplikace SUKLu zdarma... "Až do této fáze sloupku jsem informace čerpal z veřejně dostupných zdrojů. Zaskočily mne (alarmující) hypotetické odhady počtu uzavřených ordinací obvodních lékařů a pevně věřím, že se tyto předpovědi nevyplní," podotkl Bartošek. Obává se však, že s výše zmíněným "základním" vybavením lékaři nevystačí.

   

  "Jestli tomu dobře rozumím, bude muset mít takový lékař na svých cestách po pacientech při sobě také, v souvislosti se zavedením eReceptu, mobilní tiskárnu... Postrádám také odpověď na otázku, jak bude v nastupující éře eReceptů postaráno o ty pacienty, kteří nevlastní chytrý telefon a ve svém životě (již nebo ještě) nepoužívají email, kam by mu lékař zaslal patřičný čárový kód daného medikamentu...," prohlásil Bartošek.

   

  Reagoval tak na skutečnost, že dosud běžný ručně psaný papírový recept by se měl stát raritou, možnou využít pouze v ojedinělých případech, kdy v ordinaci nefunguje systém nebo nejde elektřina. Je tedy řešením varianta tzv. papírové průvodky? "Pokud ano, pak jsem uklidněn, ale... Uvědomujeme si, že v naší populaci žije více než 1,6 milionu obyvatel nad 65 let a nemalé procento z nich zůstane u klasiky. Ne každý z oněch 1,6 milionu lidí vlastní mobilní telefon, natož pak ten ,chytrý´, ne každý má emailovou schránku. Je ale možné, že vysvětlení je prozaicky prosté a mé drobné pochybnosti jsou liché. Tomu bych byl skutečně velmi rád, ale pak bych čekal, že se podobně uklidňující argumenty objeví v médiích, ještě než se zvedne vlna paniky!," dodal Bartošek.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...