Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  MINISTR PERLIL

  Zaorálku, už proboha mlč!

  17.08.2017 00:40 / politika google+ twitter facebook

  Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) by měl ctít heslo Mlčeti zlato! Vypustil z úst opět moudro, které naštvalo miliony lidí. Myslel to asi dobře, ale řekl doslova naprosto blbě!

  Zaorálek lupa
  Lubomír Zaorálek svým prohlášením o některých podnikatelích naštval stovky lidí! | Archiv Nova

  Z jeho vyjádření v podstatě vyšlo, že každý podnikatel a živnostník, který někoho zaměstnává a platí mu méně než 12 tisíc korun, je lempl, neschopa a měl by toho nechat. A to mnohé naštvalo!

   

  „Zaorálku, už proboha mlč. Někam se zahrab a nevylejzej. Uděláš víc škody, než užitku,” rozčílil se soukromý podnikatel z Vyškovska, zaměstnávající 20 lidí, kteří zřejmě nedostávají plat snů.

   

  „Snažíme se dát našim lidem tolik, kolik můžeme, ale nikdo u nás nemá 15 tisíc korun. Naopak se snažíme, pokud máme dobré měsíce, přidávat na odměnách,” řekl pan Karel.  

  Lubomír Zaorálek svým vyjádřením o podnikatelích naštval tisíce lidí!

   

  Jednou věcí je to, že v ČR je skutečně minimální mzda dvakrát až třikrát nižší, než třeba v Rakousku nebo Německu sociální minimum, ale to neznamená, že “kandidát na premiéra” Zaorálek bude urážet všechny ty, kteří se snaží podnikat, ale mohou lidem vyplácet omezené peníze.

   

  Zaorálek i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová upozornili, že v ČR je hranice příjmové chudoby 10 640 korun. ČSSD proto připadá současná výše minimální mzdy nedůstojná. Což nikdo nerozporuje. Nicméně každé navýšení minimální mzdy znamená pro mnoho firem zátěž. Především proto, že u nás je jedna z nejvyšších daňových zátěží v Evropě. O tom už Zaorálek s Marksovou nehovoří

   

  „Neplatit zaměstnancům slušnou mzdu je darebáctví. Když někdo říká, že jeho byznys by zkrachoval kvůli minimální mzdě, vlastně říká, že není schopen podnikat tak, aby zajistil zaměstnancům normální život, a měl by přestat podnikat. To má pro naši zemi nulový význam,“ uvedl Zaorálek na setkání s novináři. „Práce nemůže být spojena s pracující chudobou,“ dodal ministr zahraničí .

   

  Cílem ČSSD prý je zvýšit minimální mzdu až na 16 tisíc do roku 2022. Jak to chce udělat, není jasné. Sociální demokracie se ale podle mnohých podnikatelů či živnostníků rozhodně nechová jako “sociální”, ale spíše asociální. Předseda Senátu Milan Štěch zase nedávno řekl, že nižší odvody pro OSVČ využívá mnoho „pseudopodnikatelů“, kteří „nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití“. Přitom urazil ty, kteří nejsou na úřadu práce, ale snaží se vydělat si na sebe. A že tito lidé třeba platí jen sociální a zdravotní pojištění kolem čtyř až osmi tisíc korun, už neřeší.

   

  ČSSD ale ve snaze řešit problém nízké mzdy naráží u koaličních stran. ANO není pro vysoké zvyšování, KDU-ČSL ji chce zvýšit nejvíce o tisíc korun.

   

  „Maximální částka pro nás je 40 procent průměrné mzdy, tedy 12 tisíc,“ podotkl vicepremiér Pavel Bělobrádek.

   

  Ministryně Marksová uvedla, že se bude snažit koaliční partnery přesvědčit. „Chci se především zaměřit na kolegy z KDU. U kolegů z ANO mi to připadá beznadějné,“ řekla Marksová.

   

  Možná, kdyby vláda firmám, které vydělávají méně a zaměstnávají lidi, ulevila na daních, měli by podnikatelé snahu lidem přidat. Podobné je to u OSVČ, kteří dělají sami na sebe.

   

  „V některých zemích je běžné, že když si vyděláte do 15 nebo 20 tisíc čistého měsíčně, daně neplatíte, nebo zaplatíte minimální paušál, spíš symbolický za rok a sociální pojištění je také symbolické. U nás je to vysoké,” dodala soukromnice, která si vydělá měsíčně maximálně 20 tisíc čistého, ale jen za sociální a zdravotní odvede skoro pět tisíc korun. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...