Sobota 18. srpna 2018
svátek má Helena, zítra Ludvík

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  POLITICKÁ KAUZA

  Vydání Babiše a Faltýnka bude Sněmovna řešit víckrát. Vyšetřování čeká i dalšího člověka!

  12.08.2017 00:01 / politika google+ twitter facebook

  Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude projednávat policejní žádost o vydání exministra financí a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka vícekrát. Vzdát se mandátu kvůli této žádosti Babiš sám nechce, řekl ČTK předseda ANO.

  Babiš Faltýnček lupa
  Možné vydání policii Babiše s Faltýnkem bude Sněmovna řešit vícekrát! | Archiv ČT

  Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka kvůli vyšetřování kauzy kolem Babišovy farmy Čapí hnízdo. Mandátový a imunitní výbor bude o policejní žádosti jednat přinejmenším dvakrát.

   

  Poprvé se sejde příští pátek. „Oba poslance si pozve až na další jednání, a pokud by potřeboval doplnit další informace, uskutečnila by se ještě jedna schůze," řekl místopředseda výboru Martin Plíšek (TOP 09).

   

  Sněmovna musí policejní žádost zařadit na program své nejbližší schůze, která začne 5. září. Podle České televize chce policie obvinit Babiše i Faltýnka z dotačního podvodu a Babiše samotného ještě z poškození finančních zájmů Evropské unie.  

  Možné vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání policii bude Sněmovna řešit vícekrát.
   

   

  Babiš se kvůli žádosti o vydání nehodlá sám vzdát poslaneckého mandátu, jak doporučovala jemu a Faltýnkovi opoziční ODS. Na dotaz ČTK předseda ANO uvedl, že k tomu není žádný důvod. Faltýnek už ve čtvrtek uvedl, že se vydání nebude bránit, ale na mandát rezignovat nehodlá.

   

  Už dříve Babiš prohlásil, že policejní žádost o vydání považuje za součást politického boje, která ho má poškodit před říjnovými volbami.

   

  Pokud Sněmovna Babiše s Faltýnkem vydá a oba poté v podzimních volbách obhájí své mandáty, musela by Sněmovna o jejich vydání hlasovat znova. Předsedkyně imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS) řekla, že podle právního stanoviska, které si vyžádala, by v případě znovuzvolení opět nabyli imunitu, a policie by o jejich vydání musela žádat znovu nově zvolenou Sněmovnu. Tento názor zastává i místopředseda výboru Plíšek.

   

  V médiích se objevily spekulace, že policie se státním zástupcem dozorujícím kauzu Čapí hnízdo podání žádosti o vydání nedostatečně projednala. Podle mluvčí pražské policie Andrey Zoulové se vyšetřovatel sešel se státním zástupcem před podáním žádosti v pondělí a poté ho ještě ve čtvrtek informoval o dalším postupu. Podle mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánky Zenklové neměl státní zástupce k postupu policistů výhrady. Policie souhlas žalobce k podání žádosti o vydání nepotřebuje.

   

  Podle serveru Neovlivní.cz čeká vyšetřování v kauze mimo jiné také náměstkyni jihlavského primátora a kandidátku do Sněmovny za ANO Janu Mayerovou, která za farmu Čapí hnízdo podepsala žádost o dotaci, která je předmětem vyšetřování. „Do dnešního dne mi nebyl - ani neformálně - sdělen trestný čin, kterého se vyšetřování týká, protože prostě žádný nebyl," sdělila Mayerová na serveru Občasník.eu. Doplnila, že nejednala v rozporu se zákony.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...