Pondělí 28. května 2018
svátek má Vilém, zítra Maxmilián a Maxim

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  PRŮHLEDNĚJŠÍ FINANCOVÁNÍ POLITIKY

  Michálek: Ať se zákon o povinném přístupu k informacím týká i politických stran!

  11.08.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Nejvyšší správní soud rozhodl, že politické strany, které dostávají od státu stomilionové dotace, nemusí poskytovat občanům informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Jakub Michálek z pirátské strany varuje, že tudy daňovým poplatníkům unikají desítky milionů korun.

  Michálek Jakub lupa
  zastupitel Prahy Piráti | Piráti

  Nejvyšší správní soud rozhodl, že politické strany, které dostávají od státu stomilionové dotace, nemusí poskytovat občanům informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Dosavadní zákon skutečně tuto povinnost od stran nevyžaduje.

   

  Podle místopředsedy Pirátské strany Jakuba Michálka, experta na legislativu svobodného přístupu k informacím ale nastal čas uvažovat o tom, že by strany měly přestat informace o hospodaření tajit. Podobně jako nedávno v rozhodnutí Ústavního soudu, který od zveřejňování informací osvobodil ČEZ, chystají Piráti návrh na doplnění zákona o povinném přístupu k informacím o politické strany.  

  Politické strany vyšly státní rozpočet na půl miliardy korun, přesto je kontrola peněz ve stranách pouze na povrchní úrovni, ukazuje Michálek na jednu z černých děr ekonomiky.
   

  „Politické strany vyšly státní rozpočet na půl miliardy korun, přesto je kontrola peněz v politických stranách pouze na povrchní úrovni. Často ani řadový člen netuší, kolik se do čeho dává. Když někdo není motivován řádně hospodařit uvnitř strany, těžko bude dobře hospodařit s penězi státu," podotkl Michálek. Proto prý chce, aby politické strany zveřejňovaly informace aspoň stejně jako státní úřady a aby zveřejňování bylo podmínkou vyplacení dotace. "Zákon samozřejmě musí myslet i na oprávněné případy, kdy chce politická strana překvapit své oponenty, ale nám jde o překlopení výchozího nastavení. Tedy normální je zveřejňovat a zákon stanoví výjimky," dodal Michálek.

   

  Politické strany jsou zde jako demokratický zástupce svých voličů, připomíná mladý politik. "Lidé proto musí mít přehled o tom, jak jejich zástupci konají, jaké mají dohody s byznysem a jak nakládají s veřejnými penězi. Piráti proto navrhnou rozšíření působnosti zákona o povinném přístupu k informacím i na politické strany,“ slíbil Michálek.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...