Čtvrtek 19. července 2018
svátek má Čeněk, zítra Ilja

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ČESKÉ SOUDNICTVÍ

  Plíšek: Čechrání peří ministra Pelikána

  02.08.2017 14:25 / politika google+ twitter facebook

  Soudy jsou v České republice rychlé, uspokojivě rychlé. Tak zhodnotil nedávno svoje působení v čele resortu spravedlnosti ministr Robert Pelikán (ANO). Poslanec Martin Plíšek (TOP) je ale jiného názoru.

  Plíšek lupa
  Plíšek | Top 09

  Pelikánovo čechrání peří kazí podle Plíška několik faktických informací. Třeba čerstvá zpráva z úřadu veřejné ochránkyně práv, která letos řeší o 30 procent více stížností na dlouhá soudní řízení. Nebo to, že soud v Chomutově řeší civilní případy přes 800 dní a u krajských soudů trvá každý desátý spor téměř pět let. "Modernizace české justice zůstala jen ve slibech ministra za hnutí ANO," podotkl Plíšek.  

  Mezitím, co si Pelikán čechrá své peří, vlekoucí se soudní řízení ničí lidské osudy, rodinné vztahy i podnikání, uvedl poslanec Martin Plíšek (TOP 09).
   

   

  Podle poslance TOP 09 chybí nový občanský soudní řád i trestní řád a ministr neprosadil ani zákon o soudních znalcích a nevytvořil pro soudy dostatečné personální zajištění v podobě asistentů soudců. "Stejně tak se nijak nepokročilo v oblasti elektronizace justice. Soudci musí dál rozhodovat podle zastaralých procesních předpisů. I proto je justice často neakceschopná a její výkon není tak rychlý, jak by bylo potřeba. A pokud je to někde lepší, zásluhu na tom mají především soudci," prohlásil Plíšek. Mezitím, co ministr kladně hodnotí svoji práci, se tak mnohé rozvody v Česku vlečou i několik let a děti v těchto rozpadlých vztazích trpí a vyrůstají v hádkách, naschválech či lžích svých rodičů. Vlekoucí se soudní řízení ničí lidské osudy, rodinné vztahy, ale také podnikání, poznamenal poslanec. "Vymáhání finančních pohledávek je totiž jeden z druhů sporů, které pro firmy, které tyto peníze citelně potřebují, u nás trvá až příliš dlouho," doplnil Plíšek.

   

  Jednou z klíčových možností, jak zrychlit krok soudů, jsou podle Plíška znalci. Právě ti mají na průběh soudních řízení poměrně velký vliv. Na jejich posudky se soudci často spoléhají, rozhodují podle nich v zásadních věcech. "A také na ně, bohužel, velmi dlouho čekají. Měli bychom co nejdříve po volbách zavést nová pravidla pro soudní znalce, která jejich práci zkvalitní. Kvalitnější a rychleji dodaný posudek může soudci právě v těchto sporech velmi pomoci," řekl Plíšek s tím, že si může jen postesknout, že před rokem a půl předložil svůj návrh novely zákona, který řešil základní problémy znalecké činnosti. Vládní koalice jej odmítla projednávat s tím, že čeká na vlastní návrh. "Výsledek je, že v této oblasti platí nadále pravidla stará 50 let. Navrhuji také zavést lhůty pro vydání soudních rozhodnutí v občanských, obchodních a rodinných sporech. Rychlejší pravomocný a vykonatelný rozsudek ocení každý občan nebo firma, pro jejichž život nebo podnikání je rozhodnutí soudu klíčové," dodal Plíšek. 

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...