Úterý 14. srpna 2018
svátek má Alan, zítra Hana

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  BABIŠŮV NÁPAD

  Káles: Braňme svobodné a demokratické obce!

  27.07.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Zrušení obecních zastupitelstev a zavedení samovlády přímo voleného starosty, to je nový nápad hnutí ANO a Andreje Babiše. Jde o naprosté nepochopení demokracie a snahu udělat z českých obcí a měst "firmy" řízené jedním člověkem bez jakékoliv opozice, reagoval na to Josef Káles (Svobodní).

  Káles lupa
  Káles | Svobodní

  Základem svobodného státu je svobodná obec, píše se ve Stadionově obecním zřízení z roku 1849, kdy prakticky vznikla svobodná obecní samospráva. Již od této doby byly obce spravovány obecními výbory a obecními představenstvy, resp. purkmistrem s radními. Výbory volené na tři roky schvalovaly to hlavní - obecní rozpočet, měly moc usnášecí a dozorčí, připomenul Káles.  

  Návrh hnutí ANO by vedl ke konci demokracie v obcích a městech, tedy v institucích, které jsou ve svobodné společnosti velmi důležité, varuje Josef Káles (Svobodní).
   

   

  Výhodou kolektivních orgánů je podle Kálese to, že v nich je zastoupeno více názorů, pohledů na věc a že v nich obvykle sedí opozice, která kontroluje počínání vedení obcí a měst. Současní zastupitelé mají pravomoc předkládat návrhy, mají právo vznášet dotazy na radu, organizační složky, zaměstnance úřadu nebo také na příspěvkové organizace založené městem, přičemž musí dostat do 30 dnů odpověď. "Díky těmto pravomocím mohou zastupitelé kontrolovat vedení obce, které je tak pod určitým tlakem a nemůže si dovolit všechno. Dle návrhu hnutí ANO by ale žádná opozice neexistovala, prakticky by to znamenalo konec demokracie v obcích a městech, tedy v institucích, které jsou ve svobodné společnosti velmi důležité," řekl Káles.

   

  Podle něj jde ale o velmi nebezpečný návrh. "Možná to pro některé voliče může být dobrý nápad, když si řeknou, že se konečně politici přestanou hádat a když se zvolí dobrý manažer, který bude makat, všechno potom bude dobře šlapat. Nenechte se mýlit, systémy bez opozice a kontroly vedou k totalitě. Jednou z charakteristik demokracie je svár, střet, polemika (polémos). Střet není nic špatného, celá politika je o střetu různých názorů, ale pokud je tento střet veden slušně, tak je vždy přínosem," podotkl Káles.

   

  Obecní zřízení, které je svobodné a demokratické, kde je nejen vedení, ale i jeho kontrola v podobě opozice, je nutné bránit, domnívá se Káles. Obce navíc mohou převzít některé pravomoci z centra, aby rozhodování bylo blíže lidem. Je i pro to, aby měly obce možnost rozhodovat také o výši peněz, které lidem vezmou, a to s limitem nepřekračujícím dnešní daňové zatížení. "Komunální politika se stane plnohodnotnou politikou, když si obec na rozdíl od dnešního státního přerozdělování sama určí, jestli na svůj provoz potřebuje méně peněz od svých obyvatel. Mezi obcemi vznikne i daňová konkurence, která bude obec navíc tlačit k tomu, aby vybírala méně peněž a aby se starala o to, co je důležité - opravené a uklizené chodníky a veřejná prostranství, fungující malý úřad a opravený městský majetek. A aby neutrácela za nesmysly v podobě různých převychovávacích projektů nebo třeba megalomanských školicích a jiných center. Máme na to mít obce, které jsou svobodné, demokratické a fungující," dodal Káles.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...