Sobota 21. července 2018
svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZDRAVOTNICTVÍ

  Hřib: Novela zákona bezprecedentně omezuje soukromí našich pacientů

  25.07.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  V minulých dnech byla schválena novela zákona o zdravotních službách s poslaneckým přílepkem, který prakticky zrušil soukromí pacientů v České republice. Upozornil na to garant zdravotnictví Zdeněk Hřib (Česká pirátská strana).

  Hřib lupa
  Hřib | Česká pirátská strana

  Situace je podle Hřiba vážná. Nyní si totiž jakýkoliv (i nezdravotnický) pracovník kterékoliv nemocnice nebo i domova důchodců bude moci číst vzdáleným přístupem v kterékoliv zdravotnické dokumentaci jakéhokoliv pacienta bez udání důvodu, varuje politik. Novela podle něj zcela neomezeně zpřístupňuje dokumentaci našich pacientů i zahraničním subjektům, u kterých rovněž neuvádí žádné garance bezpečnosti údajů či požadavky na zdravotní vzdělání nahlížejících.  

  Novela zákona vážným způsobem zrušila soukromí pacientů v České republice, prohlásil garant zdravotnictví České pirátské strany Zdeněk Hřib.
   

   

  "Zákon nebrání dokonce ani automatickému stahování zdravotních dat ve velkém. Přístup do dokumentace pacientů má totiž probíhat přes tzv. Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví, jehož pravidla provozu určuje Evropská komise. Novela tak představuje radikální odklon od stávajícího konceptu zákona o zdravotních službách, kdy do dokumentace našich pacientů mohly nahlížet pouze v něm přesně vyjmenované fyzické osoby (např. ošetřující lékař). Pacientovi není v zákoně přiznána ani žádná možnost, jak se tomuto tunelování svého soukromí bránit," poznamenal člen České pirátské strany.

   

  Vzhledem k citlivosti zdravotních údajů, se v tomto případě rozhodně nelze spolehnout pouze na vágní ujištění zástupců Ministerstva zdravotnictví, že „přístup bude zabezpečen“ nebo že bude tak či onak v praxi omezen, domnívá se Hřib. "Piráti považují za velmi nešťastné, že takto zásadní záležitost je řešena formou přílepku a nikoliv standardním postupem. Novelizované znění má takovou formu, že pravděpodobně neobstojí ani před Ústavním soudem, obdobně jako někdejší ustanovení o registru zdravotnických pracovníků v tomtéž zákoně," dodal Zdeněk Hřib.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...