Pátek 20. července 2018
svátek má Ilja, zítra Vítězslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SPORNÁ NOVINKA

  Zeman podepsal nový zákon: Přísnější podmínky pro cizince!

  14.07.2017 00:10 / politika google+ twitter facebook

  Cizinci, kteří budou chtít zůstat v ČR, to budou mít o hodně těžší. Prezident Miloš Zeman totiž podepsal nový zákon, který zpřísňujě jejich pobyt na našem území. Už nyní ale senátoři říkají, že dokument napadnou u Ústavního soudu!

  Cizinci lupa
  Cizinci to nově nebudou mít v ČR jednoduché! | Archiv ČT

  Novela zákona mimo jiné omezí ekonomickou migraci. Se změnou zákona nesouhlasí Senát a ochránci lidských práv, jimž vadilo mimo jiné zrušení dozoru státních zástupců nad zadržovacími zařízeními pro migranty, který navrhla vláda. Proto některá opatření asi senátoři napadnou u Ústavního soudu.

   

  Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) však namítá, že zákon je v pořádku a není důvod k hysterii. „Je potřeba zajistit především bezpečnost a řídit migraci. Zpřísnění pocítí jen cizinci, kteří by se v Česku nechovali v souladu s právními předpisy,” namítá Chovanec.

   

  Novela zákona má po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady.  

  Nový zákon zpřísnující pobyt cizinců na území ČR chce část Senátu napadnout u ÚS!
   

   

  Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.

   

  „Nikdo nechápe, co je na novele zákona špatně. Říká jen to, že pokud se cizinec bude chovat jako dobytek, tak tu prostě nemá co dělat. Kdybyste viděli, co kolikrát zažíváme my, co si musíme vyslechnout. Nebo jak někteří cizinci hovoří o Češích a Česku - z toho se chce někdy až zvracet,” řekl Bleskove.cz jeden z pracovníků cizinecké policie, který si nepřál být jmenován.

   

  Opatření jsou podle kritiků z řad nevládních organizací v rozporu s mezinárodními závazky Česka a také s ústavním pořádkem. Senátor Václav Láska (za Zelené) jako příklad uvádí - odejmutí práva na soudní přezkum. Tím je podle něj zrušení povinnosti soudů ukončit řízení o propuštění cizince v případě, že je propuštěn před dokončením soudního líčení. 

   

  „Opatření například znemožní cizincům žádat odškodnění, a to je špatně,” namítá senátor.

   

  Novelu také kritizují organizace, které pracují s migranty. Podle nich představuje posun k represivnímu vnímání legální migrace.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...