Sobota 21. července 2018
svátek má Vítězslav, zítra Magdaléna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VELKÁ NOVINKA

  Pobyt cizinců v ČR bude daleko obtížnější!

  28.06.2017 00:08 / politika google+ twitter facebook

  Poslanecká sněmovna znovu schválila novelu, která zpřísní podmínky pobytu cizinců v Česku a omezí ekonomickou migraci. Rozhodla tak i přes nesouhlas Senátu a ochránců lidských práv, jimž vadilo mimo jiné zrušení dozoru státních zástupců nad zadržovacími zařízeními pro migranty, které navrhla vláda.

  Policie cizincio lupa
  Cizinci to budou mít v ČR těžší, zvlášť ti nelegálně pobývající! | Policie

  Normu, kterou prosadilo 113 ze 145 přítomných poslanců, nyní posoudí prezident. V případě přijetí budou některá opatření asi napadena senátory u Ústavního soudu.

   

  Novela má po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady. Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.  

  Pobyt pro cizince v ČR bude o něco složitější, schválili čeští poslanci!
   

   

  Opatření jsou podle kritiků v rozporu s mezinárodními závazky ČR a také s ústavním pořádkem. Senátor Václav Láska (za Zelené) jako příklad uvedl odejmutí práva na soudní přezkum, kterým je podle něj zrušení povinnosti soudů ukončit řízení o propuštění cizince v případě, že je propuštěn před dokončením soudního líčení. Opatření sice podle senátora ulehčí soudům, ale také znemožní cizinci žádat odškodnění.

   

  Novelu také kritizují organizace, které pracují s migranty. "Cizinecký zákon v podobě, kterou dnes schválili poslanci i přes senátní veto, zosobňuje posun k represivnímu vnímání legální migrace. S novelou nijak nesouvisející obecné argumenty o zvyšování bezpečností převážily nad dodržením legislativního procesu, ústavních principů i práva EU. Očekáváme, že řada kontroverzních ustanovení neprojde testem soudního přezkumu v konkrétních kauzách," řekl Tomáš Jungwirth z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty v ČR.

   

  Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) výtky rezolutně odmítl s tím, že podle jeho úřadu jsou změny v pořádku. Argumentoval potřebou zajistit bezpečnost a řídit migraci. Poznamenal, že zpřísnění pocítí jen cizinci, kteří by se v Česku nechovali v souladu s právními předpisy. Láska mimo jiné namítl, že novela "nezvyšuje bezpečnost a má pouze usnadnit práci úředníků ministerstva vnitra". Obvinil Chovancovo ministerstvo, že změny do zákona propašovalo navzdory postoji Legislativní rady vlády, proti čemuž se ministr i většina poslanců ohradili.

   

  Nově má být v zákoně zaveden institut karty vnitropodnikového zaměstnance. Karta umožní cizincům být v Česku až půl roku, pokud pracují na pozici manažera, specialisty či stážisty ve firmě nebo korporaci, která má sídlo mimo Evropskou unii. Až půl roku by v zemi mohli pracovat také cizinci, kteří přijeli kvůli sezonní práci.

   

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...