Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  Více peněz!

  Odbory žádají více peněz pro zaměstnance! Zaměstnavatelé i Babiš jsou nerudní!

  22.01.2016 06:00 / politika google+ twitter facebook

  Vyšší minimální mzdu pro zaměstnance žádají odbory. Částka by se vzhledem ke zdražování služeb a všeho dalšího měla zvýšit od ledna 2017 na 11 500 korun. Prvním důvodem je velmi dobrý výkon ekonomiky a druhým fakt, že vláda má v programovém prohlášení dosáhnout 40 procent průměrné mzdy.

  Peníze lupa
  Minimální mzda by se měla podle odborů zvýšit alespoň o 1600 korun měsíčně | Profimedia

  Nová minimální mzda by tak byla vyšší než hranice chudoby i sociální dávky. Současná minimální mzda je od ledna 9900 korun, meziročně je tak o 700 korun vyšší. "Toto přesně vyhovuje tomuto propočtu při navýšení průměrného výdělku," řekl v Plzni předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. 

  Odbory chtějí od státu, aby zvedl minimální mzdu nejméně o 1600 korun měsíčně!

   

  Nová minimální mzda by tak byla vyšší než hranice chudoby i sociální dávky. Současná minimální mzda je od ledna 9900 korun, meziročně je tak o 700 korun vyšší.

   

  Dvakrát nadšený z toho není ministr financí Andrej Babiš (ANO). Ne ani tak jako člen vlády, ale hlavně jako zaměstnavatel více jak 20 tisíc lidí. Tolik lidí právě jeho konsorcium Agrofert má pod svými křídli. Navýšení mezd může samozřejmě zasáhnout i do rozpočtu jeho firem. "Odbory stále něco chtějí. Budeme to řešit v rámci tripartity," reagoval Babiš.

   

  Požadavky na zvýšení minimální mzdy jsou podle zaměstnavatelů populistické. "Svaz průmyslu a dopravy dlouhodobě prosazuje to, aby se výše minimální mzdy nastavila parametricky podle vývoje průměrných mezd, růstu HDP a míry inflace. Je nutné jednat o vzorci vývoje minimální mzdy, aby firmy mohly předvídat vývoj. Nemělo by jít o čistě politická rozhodnutí, kdy ten či onen politik vystřeluje určité částky," dodal prezident svazu Jaroslav Hanák. Současně požaduje, aby vláda nepřijímala rozhodnutí o navýšení minimální mzdy bez shody sociálních partnerů.

   

  Jenomže lidé, kteří mají z takových peněz žít, vědí, že to není populistické. „Pokud někdo říká, že je populistické zvednout almužnu, pak je hlupák. Ať si to jde zkusit dělat osm hodin denně za jedenáct tisíc čistého,“ namítá jedna z pokladních supermarketu.

  nely | bleskove.cz

  Témata: politika, peníze, babiš
  Komentáře ke článku
  loading...