Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  VLÁDNÍ KRIZE

  Bartošek: O hrách na "kdyby"

  19.05.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Kauza kolem premiéra Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše čeří hladiny politické sény už řadu dní a i místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Bartošek (KDU-ČSL) přiznal, že ho celá událost pořádně štve!

  Bartošek lupa
  Bartošek | Archiv J. Bartoška

  Co by kdo udělal na premiérově místě je téma číslo jedna v každé hospodě České republiky. "Já, coby reprezentant třetí koaliční strany, bych z politicko-diplomatického hlediska měl stát tak trochu stranou a počkat, jakým způsobem si to ti dva (myšleno Sobotka s Babišem aka ČSSD versus ANO) vyříkají – koneckonců jde přeci jen o spor mezi nimi. Na druhou stranu mně ale z čistě lidského hlediska současná situace nevýslovným způsobem štve," prohlásil Bartošek.

   

  Štve ho prý to, že premiér více méně vyčkává, kdy vedení ANO "rupnou nervy" a vypoví koaliční smlouvu, aby to nezůstalo na něm. Štve ho, že se Andrej Babiš chová jak v mateřské školce, kde mu Pepíček Nováků dupe po jeho oblíbeném žlutém hrochovi. "Štve mne i to, že se musím dívat na zástupy demokraticky zvolených lidí, kteří se buď z obavy o konec pohodlné a zajištěné existence bojí projevit svůj vlastní názor anebo slepě věří Zlu. Nevím, co je horší. Demokracii bychom měli, tak teď ještě ty demokraty, říkával T. G. Masaryk a já si na to poslední dobou tak nějak stále víc vzpomínám," poznamenal Bartošek.  

  Záměrné protahování odvolacího procesu Andreje Babiše je nejenom protiústavní ale také trapné a ponižující, konstatoval Jan Bartošek (KDU-ČSL).
   

   

  Nejvíc ale Bartoška dle jeho slov štve, jakým způsobem prezident českého státu ohýbá Ústavu, základní pilíř každé demokracie. "Není zkrátka možné, aby jeden jediný člověk – a může mít na své nepřátele sebevětší pifku – dostával svým tvrdohlavým jednáním do nesnází celou republiku. Záměrné protahování odvolacího procesu Andreje Babiše je nejenom protiústavní ale také trapné a ponižující. Dělá z nás banánovou republiku, Balkán a kdovíco ještě. A Ústavní soud, na který se prezident minulý týden obrátil s tím, aby rozhodl, zda může nebo musí Babiše odvolat, Zemanovi nepomůže. Od toho tady totiž Ústavní soud není a nikdy ani nebyl. Od toho je tady Ústava," řekl Bartošek.

   

  Kdyby byl místopředseda Poslanecké sněmovny PČR premiér, udělal byl prý daleko větší personální změny ve vládě, než jen na postu šéfa státní kasy. "Odvolal bych nejenom ministra financí, ale všechny ministry za hnutí ANO. Především na ministerstvu spravedlnosti by se možná pohnuly ledy a kauzy typu Čapí hnízdo by se konečně posunuly dál. Třeba by se opravdu přišlo na to, že Andrej Babiš je v kauze s evropskými dotacemi nevinný. A třeba by se opravdu přišlo na to, že ani v případě korunových dluhopisů nepodváděl. Ale třeba také ne," nechal se slyšet lidovecký politik.

   

  V roli Sobotky by se Bartošek pokusil se zbylým koaličním partnerem domluvit na podobě, ve které by menšinový kabinet dovedl zemi k řádným volbám. "Vypisovat ty předčasné, na prázdniny, kdy má polovina republiky naplánované dovolené, je nesmysl. Pokusil bych se také domluvit s parlamentní opozicí, aby v zájmu ukončení vládní krize takovou menšinovou vládu pro ty čtyři nastávající měsíce alespoň tolerovala. Oznámil bych vlastního stranického kandidáta na budoucího prezidenta České republiky. Protože člověk, který nerespektuje Ústavu, nemůže být prezidentem. Premiérem ale nejsem. A nemám jeho sílu," dodal Bartošek.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...