Pondělí 28. května 2018
svátek má Vilém, zítra Maxmilián a Maxim

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  Mimo mísu!

  OSVČ zuří! Marksová, Sobotko - přiletěli jste z Marsu? Z čeho si mají odvádět 6000 na důchody?

  21.01.2016 15:39 / politika google+ twitter facebook

  Proto, aby lidé, kteří nyní pracují jako OSVČ měli v penzi aspoň 10 až 11 tisíc průměrný důchod, by si měli od začátku až do konce produktivního období platit na sociálním pojištění nejméně 6000 korun měsíčně. To tvrdí jak ministryně práce a sociální věcí Michaela Marksová, tak i premiér Bohuslav Sobotka s tím, že nyní stát rozešle statisíce informačních dopisů, které na to upozorní. To bude také stát stovky tisíc korun navíc. Podle mnohých živnostníků ale politikové nežijí v realitě a netuší, co to pro mnohé znamená!

  Michaela Marsková lupa
  Ministryně sociálních věcí Michaela Marsková nechává rozeslat statisíce informačních dopisů za stovk | archiv

  Proto, aby si každý člověk jako osoba samostatně výdělečně činná mohla platit na sociálním pojištění nejméně šest tisíc měsíčně, musí vydělávat nejméně 30 až 40 tisíc korun čistého.

   

  „Když si spočítám, že zaplatím šest tisíc na sociálním, čtyři tisíce na zdravotním, do toho připočítám dva tři tisíce měsíčně na daně jsem někde na dvanácti třinácti tisících. Zaplatím naftu, deset tisíc hypotéku, rozpočet na rodinu s dvěma dětmi dalších deset tisíc, a to si nedopřejeme dovolenou více než jednou za rok a další, tak jsem někde na 35 tisících. A to musím vydělat každý měsíc,“ uvedl pro Bleskově.cz živnostník Martin Průcha.

   

  On, i desítky dalších si klepou na hlavu a dodávají, že se asi ministryně i premiér museli zbláznit a nežijí v reálu. „V zemi, kde je průměrný měsíční plat pro zaměstnance, ne reálný, ale průměrný okolo 23 tisíc korun, když v jiných státech jako je Rakousko, Německo je to sociální minimum, chtít takové částky na spoření, může jenom blázen,“ podotýká živnostník.

   

  „Jeden měsíc vydělám čtyřicet padesát, druhý měsíc pětadvacet tisíc. Nemluvím o dalších poplatcích. Znamená to, že za dvacet třicet let bude z ČR jedna velká noclehárna s polévkou v ešusech, protože více jak polovina živnostníků si odvádí naprosté minimum. Já si třeba ještě platím pojištění na důchod, ale co ostatní, jako kadeřnice, kosmetičky, nebo prodavačky z malých prodejen nebo trafikanti či obuvníci, výrobci klíčů,“ diví se živnostník ze středních Čech.

   

  „Chceme informovat všechny OSVČ , které to mají jako hlavní činnost, jak rozdílně se může vyvíjet jejich budoucí důchod podle toho, jak odvádějí. Většinou si platí minimum a pak se diví, že jejich důchod podle toho vypadá. Nikomu nic nenařizujeme, chceme jen informovat," říká ministryně Michaela Marksová. 

  OSVČ v ČR si musí odvádět nejméně 6000 Kč měsíčně, aby měli důchod alespoň 10 tisíc měsíčně!

   

  Podle její náměstkyně Ivy Merhautové se na resort začínají obracet lidé, kteří jsou zaskočeni tím, že jim při nástupu do penze sociální správa vyměřila 6000 či 6500 korun.

   

  Nikdo už ale nedokáže těm lidem říct, kde mají na vyšší spoření vzít peníze, když kromě toho musejí odvést daň. Jsou například země v Evropě, kde do patnácti tisíc korun je živnostník od daně osvobozen, což u nás neplatí.

   

  Naštvaní jsou živnostníci také s neustálého omílání toho, že hlavně odbory kritizují, že zaměstnanci odvádějí na sociálním pojištění více a podmínky mají nerovné.

   

  „Jenomže zaměstnanec má nárok na dovolenou, nemocenskou, třeba různé bonusy, výhody, stravenky a to já jako OSVČ nemám. Je to pro ty chudáky, kteří tohle pořád papouškují tak těžké pochopit?,“ ptá se další živnostnice Marcela Novotná.

   

  Podle údajů ministerstva v roce 2014 dosahovaly odvody průměrného zaměstnance na penzi ročně 76 116 korun. OSVČ v průměru odvedla 32 184 korun. Podle odborů mají OSVČ a zaměstnanci nerovné postavení a pravidla by se měla srovnat. Podnikatelská sféra však ale poukazují na to, že živnostníci mají vyšší rizika a výdaje na podnikání a jejich situace je nejistá.

   

  Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody pobíralo loni na konci září v Česku 2,83 miliónu lidí, přičemž populace stárne a během deseti dvaceti let to může být až jednou tolik.

  redakce | bleskove.cz

  Témata: politika, vláda
  Komentáře ke článku
  loading...