Neděle 24. června 2018
svátek má Jan, zítra Ivan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SLOŽITÁ SITUACE

  Naštvaní ministři na premiéra Sobotku: To sis pomohl, Bohouši!

  03.05.2017 00:02 / politika google+ twitter facebook

  Novým premiérem po Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) by podle předsedy hnutí ANO a vicepremiéra Andreje Babiše mohl být například současný ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Není vyloučeno, že takovéhle informace končící ministr financí má. Mohl by to být ale klidně i on sám. Není totiž vyloučeno, že vládu položil Sobotka prezidentovi na just!

  Sobotka lupa
  Kdo teď bude premiérem, je otázkou, ale Sobotka to nejspíš už nebude! | Profimedia

  Bohuslav Sobotka v úterý oznámil, že jeho vláda podá kvůli nejasnostem kolem podnikání ministra financí Andreje Babiše (ANO) do konce týdne prezidentovi Miloši Zemanovi demisi. Premiér odvolat pouze Babiše nechce, prý proto, aby mu neumožnil „hrát roli mučedníka”. Přitom si u opozice za svůj krok s demisí vysloužil samou kritiku. Označili ho za zbabělce.

   

  Přitom to, že se Sobotka chystá podat demisi celé vlády, netušili ani jeho nejbližší spolupracovníci a ministři. Mnozí, včetně Milana Chovance nebo Michaely Marksové, byli velmi překvapeni. Někteří údajně měli prohlásit, že je to "podraz"! „To sis pomohl, Bohouši," mělo zaznít ze strany některých ministrů směrem k premiérovi. 

   

  „Pokud pan premiér chce dát demisi, tak nechť dá, nechť ČSSD nominuje nějakého nového předsedu vlády, nevím, pana Zaorálka, a my jsme připraveni jednat, aby ta vláda dovládla,“ řekl Andrej Babiš.

   

  Na dotaz, jestli by Zaorálek byl pro Babiše přijatelný, odpověděl, že ano!  „Je to ale samozřejmě záležitost ČSSD,” podotkl Babiš. I on by hypoteticky mohl být novým premiérem. Pokud by ho prezident pověřil sestavením nové vlády, tuto šanci má!  

  Koho prezident Zeman pověří sestavením nové vlády, není zatím jasné!

   

  Prezident Miloš Zeman Sobotkovo rozhodnutí nechal prozatím bez komentáře. Nyní se čeká na to, co hradní pán udělá. Koho případně pověří pokusem o sestavení nové vlády, která by měla dokončit mandát do říjnových voleb.

   

  Ve středu ráno se k jednání sejde politické grémium ČSSD, které svolal sám Bohuslav Sobotka. Není prý jasné, co přesně chce Sobotka projednávat. Hlavním tématem bude nejspíš demise vlády. Mluvčí ČSSD Mikuláš Klang pro deník Echo24 v úterý večer uvedl, že se bude jednat o uzavřené jednání, po kterém ale nebude následovat tisková konference.

   

  Středa bude vůbec pro politickou scénu zajímavá. V 15 hodin se pak Andrej Babiš vydá na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem. Schůzka byla domluvena už pár dní dopředu. Babiš se chce Zemana zeptat, jak bude situaci řešit. „Pan premiér je zbabělec, nechtěl se rozhodnout, tak to hodil na pana prezidenta,“ podotkl šéf ANO Andrej Babiš.

   

  Pokud je skutečně pravdou, co se špitá v hradních kuloárech, že Sobotka položil vládní kabinet na just, pak není vyloučeno, že zase “na just” by mohl Zeman oslovit Babiše, aby on sestavil vládu. „A to by se nejspíš Bohuslav Sobotka zbláznil, a nejenom on. Byla by to pro něj dokonalá pomsta,” dodal zdroj z okolí premiéra. 

   

  Situace v ČR je nyní poměrně bezvýchodná. Předčasné volby by musely podle Ústavy ČR být do července, déle ne. Nebo si pak budeme muset počkat na řádné volby. Do té doby buď povládne dočasný kabinet, nebo úřednická vláda s tichou podporou stran. Otázkou ale je, kdo by byl takovým vládnutím pověřen? 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...