Pondělí 16. července 2018
svátek má Luboš, zítra Martina

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ROMSKÁ MENŠINA

  Zdechovský: Všichni Romové jsou zloději?

  24.04.2017 14:30 / politika google+ twitter facebook

  O Romech u nás podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) bohužel slýcháme především v souvislosti s nesčetnými problémy, ať už je to obrovská nezaměstnanost, drobná kriminalita, zanedbávání výchovy dětí či nízké vzdělání. Ani on sám podle svých slov nepopírá existenci problémů u Romů... Na druhou stranu se jich v mnohém rozhodl zastat!

  Zdechovský lupa
  Zdechovský | Archiv T. Zdechovského

  S Romy na ulici pracoval Zdechovský několik let, a to během svých studií na teologické fakultě v Českých Budějovicích. Problematika je mu prý velmi blízká a díky své zkušenosti s prací s lidmi z tzv. vyloučených lokalit si troufá říci, že měl možnost seznámit se se situací mezi nimi jako málokdo z většinové společnosti. A jak prohlásil, chce proto lidem nabídnout trochu jiný pohled, než je ten běžně rozšířený v české společnosti. "Ano, můžeme na Romy nadávat. Můžeme ukazovat to, že má někdo mercedes a nechává děti běhat nahaté po ulici. I takoví lidé se najdou. Jen si ale říkám, proč se více neukazují příklady Romů, kteří dokázali úspěšně dostudovat, normálně pracují a jsou společnosti prospěšní?," podotkl Zdechovský.  

  Romové musejí vědět, že existuje způsob, jak se z neutěšených poměrů vymanit, vzorem jim mohou být úspěšní lidé z jejich komunity, řekl Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
   

   

  Osobně má údajně Zdechovský obrovskou radost například z toho, že roste počet mladých Romů žádajících o zvláštní stipendium na podporu jejich vysokoškolského studia v rámci Romského pamětního univerzitního stipendijního programu. Zájem těchto studentů ukazuje, že jsou zde Romové, kteří navzdory mnoha překážkám chtějí v životě něco dokázat. Toto stipendium je vyhlašovaného nadací Romského vzdělávacího fondu. "Pro celkovou představu, mezi lety 2010 - 2017 bylo v Česku rozděleno romským studentům 366 těchto stipendií. Jejich celková hodnota dosahovala téměř 8,5 milionu korun. Na tento akademický rok (2016/17) dostalo v Česku po splnění podmínek stipendium 35 romských vysokoškoláků," podotkl europoslanec.

   

  Někteří lidé budou podle něj namítat, že se jedná jen o kapku v moři v rámci celé mladé generace Romů. "I tato hrstka lidí ale může dát dalším Romům podnět k tomu, aby usilovali o dosažení kvalitního vzdělání a měli tak šanci dostat se ze začarovaného kruhu chudoby. Je proto dobře, že existují programy na podporu této skupiny obyvatel. Nějak se začít musí. Například v Kvasinách v automobilových závodech pracuje úspěšně řada Romů bez jakýchkoliv obtíží," poznamenal Zdechovský.

   

  Romové musejí vědět, že existuje způsob, jak se z neutěšených poměrů vymanit, a také vědět o lidech, kteří to už dokázali, domnívá se Zdechovský. "Jak jinak má mladší generace z této menšiny získat větší motivaci k tomu, aby se snažila uspět? Kdo dokáže přimět mladé lidi z romské komunity k pozitivním návykům lépe než úspěšní Romové? Jezdím po celé Evropě a seznámil jsem se tak už s mnoha úspěšnými Romy. Například ve Velké Británii se prosadila na pracovním trhu řada Romů, kteří byli v České republice dlouhodobě nezaměstnaní. Když to ale zvládli i jiní Romové v Británii, proč to nejde v Česku?," ptá se Zdechovský.

   

  Nadáváním na Romy se ještě nikdy žádný problém nevyřešil a určitě nevyřeší, prohlásil Zdechovský. "Musíme hlavně hledat způsoby, jak situaci Romů v České republice prostě systémově změnit. Čím více pozitivních vzorů úspěšných Romů vejde ve známost mezi romskou komunitou, tím lépe pro Romy samotné, ale i pro soužití nás všech v České republice. A čím dříve s tím všichni začneme, tím rychleji přijdou první výsledky," dodal politik.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...