Sobota 21. dubna 2018
svátek má Alexandra, zítra Evžénie

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SPORNÝ ZÁKON

  Marksová chce vyhovět nemocným, ale zaměstnavatelé se bouří!

  20.04.2017 11:30 / politika google+ twitter facebook

  Ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD) nyní mnozí podnikatelé i mnohé firmy asi budou proklínat. Novela zákona o ošetřovatelském až tříměsíčním volnu o rodinného příslušníka musí projít kompletním zákonným schválením. Všichni teď jen doufají, že zaměstnanec a zaměstnavatel najdou shodu, jinak mohou nastat problémy.

  Marksová Michaela lupa
  Ministryně Marksová obhajuje zákon, který budí vášně mezi zaměstnavateli! | Profimedia

  Podle Hospodářské komory nebo Unie zaměstnavatelských svazů ČR by to mohl být problém hlavně pro menší firmy, jejichž provoz by novela mohla ohrozit. Bojí se hlavně toho, že někteří lidé budou ošetřovatelské volno zneužívat. Z nemocenského pojištění by totiž během péče o příbuzného dostávali 60 procent základu své mzdy. 

   

  „Firmy si nemůžou dovolit přijít na několik měsíců o zaměstnance. Zvláště obtížné to bude v menších firmách, kde o to třeba požádá více lidí najednou. Tam bude muset zaměstnavatel ošetřovatelské volno prostě zamítnout, což je velmi nepopulární a vyvolá to konflikty,“ řekl pro Echo24.cz výkonný ředitel Unie Vít Jásek a dodal, že doufá, že si v praxi zaměstnanec a zaměstnavatel sednou a dohodnou se na oboustranně akceptovatelném řešení. V to doufá i Hospodářská komora.  

  Mnozí zaměstnavatelé se bouří proti návrhu zákona na právo tříměsíčního ošetřovného!

   

  Pokud ne, bude problém. Spory mohou končit u Úřadu práce, někdy u soudu. Některé firmy i někteří podnikatelé budou muset často ze dne na den zajistit náhradu za pečujícího zaměstnance.

   

  Naopak příbuzní těžce nemocných lidí namítají, že je to jen další výmluva zaměstnavatelů. „Když máte nemocnou ženu, matku, dítě a nemá se vám o ně kdo postarat, nebo nechcete, aby umírali v nemocnici, co máte dělat? Nejvíce křičí ti, kteří mají lidí dost a vadí jim často i to, když si vezmete týden zasloužené dovolené,” dodal pro Bleskove.cz pan Ondra z Písku, který měsíc a půl pečoval o svou umírající matku a kvůli tomu musel dát výpověď v práci. Teď hledá jinou, jeho místo totiž už je obsazené. 

   

  „Ženské jdou na mateřskou na tři roky a taky se s tím musí zaměstnavatel popasovat. Tady jde jen o tři měsíce, které by to zákonem zajišťovaly,” dodal pan Ondra.

   

  Proti novele se staví pravice. Podle ODS mají lidé dostávat mzdu a nikoli sociální dávky. Podle mnohých, kteří někdy řešili ošetřování příbuzných, jde ale o totální dezinformaci! „Tohle mohou říct jen naprostí hlupáci a ignorantni. Je vidět, že v ODS jsou lidé, kteří myslí jen a jen na peníze a cit, zdraví a život je pro ně až na druhém nebo desátém místě. Jen kdyby šlo o ně samotné, kdyby jim umíral někdo blízký. A ne každý má někoho, kdo by se postaral,” podotkla další se zkušeností, paní Lída z Prahy.

   

  Novela prošla první čtením, teď bude zákon čekat na definitivním schválení, pak posvěcení Senátem a podpis prezidenta. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...