Pondělí 23. července 2018
svátek má Libor, zítra Kristýna

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ZVYŠUJÍ HRANICI

  Stát chce lidi sedřít z kůže! Do důchodu až v 70ti?

  18.04.2017 00:55 / politika google+ twitter facebook

  V České republice se stále prodlužuje věk, kterého se lidé dožijí, zároveň ale nemocemi, které kdysi bývaly výsadou starších a přestárlých lidí, ochoří často i třicátníci nebo čtyřicátníci. Teď se politici rozhodli zase zvýšit věkovou hranici pro odchod do důchodu. Zřejmě proto, aby se ho někteří ani nedožili.

  Důchodce lupa
  Hranice pro odchod do důchodu se v ČR stále zvyšuje a někteří se penze ani nedočkají! | Shutterstock

  Důchodová novela, která nyní zamíří k projednání do Senátu, stanoví kromě pravidelnějšího navyšování penzí taky věkovou hranici pro odchod do důchodu. Lidé by do ní mohli v budoucnu odcházet v 65ti letech, nyní omezení neexistuje.

   

  Důchodový věk se nyní každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, legislativa počítá se sjednocením věku pro odchod do důchodu pro muže a ženy narozené po roce 1971. Takzvaný strop pro růst věku stanoven není. Může se stát, že za pár let bude hranice 70 let. 

   

  „Hranice by se neměla přehodnocovat, pokud k tomu nebudou vážné důvody,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Kritici namítají, že právě možnost přehodnocování lidem žádnou jistotu nedá.  

  Čeští politici stále zvyšují hranici pro odchod do důchodu, která by nově měla být v 65ti letech!
   

   

  „Už nyní třicátníci, čtyřicátníci nebo padesátníci ochoří mrtvicí, infartky, o rakovině nemluvě. U těch mladších ročníků to je často ze strestu, z přepracování. To dříve nebývalo. A jestliže bude stanovena doba pro odchod do důchodu až na 70 let věku, s tímto tempem se penze mnozí nedožijí,” varují někteří lékaři a odborníci ze sociální oblasti.

   

  „Můj manžel měl dva měsíce před důchodem, tolik se do něj těšil. Dřel pětadvacet posledních let dvanáct třináct hodin denně ve firmě a pak ho zabil rychlý infarkt. Přitom nikdy nekouřil, nepil. Ale byly na ně v práci stále vyšší nároky a nemohl si dovolit přijít před penzí o místo. Tak se důchodu prostě nedožil,” svěřila se Bleskove.cz paní Marie z Benešovska. 

   


  V momentě, kdy stát zjistí, že mu chybí peníze na důchody, bude se snažit hranici pro odchod do důchodu odkládat na co nejdelší dobu. „Je to hrozné, ale fakticky pro stát je nejvhodnější ten důchodce, který se vyplacení první penze ani nedožije. Stát na něm ročně ušetří od 90 do 150 tisíc korun v průměru ročně. Když takových lidí zemře tisíc, je to už slušná suma,” dodal v nadsázce bývalý pracovník České správy sociálního zabezpečení, která řeší důchody.

   

  V současné době je sice celá řada sedmdesátníků či osmdesátníků velmi čilých a na svůj věk mnohy nevypadají. Naopak jsou ale o desítky let mladší lidé upracovaní nebo se kvůli přemíře stresu léčí s vážnými onemocněními, což před třiceti čtyřiceti lety v podstatě neexistovalo. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...