Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  NOVÁ SKVADRA

  JE ROZHODNUTO: Novou koalici na jihu Čech povede zase ČSSD, ANO jde z kola ven!

  18.04.2017 00:05 / politika google+ twitter facebook

  Před týdnem se na jihu Čech rozpadla krajská koalice a hejtman Jiří Zimola (ČSSD) oznámil, že rezignuje. Nyní je jasné, jaké složení nové koalice bude. Povede ji zase sociální demokracie, jen v čele kraje vystřídá hejtmana jeho dosavadní náměstkyně! A hnutí ANO jde definitivně z kola ven!

  Zimola lupa
  Jiřího Zimolu nejspíš v čele kraje vystřídá jeho náměstkyně Ivana Stráská. | Archiv kraje

  Na složení nové krajské koalice se sociální demokraté dohodli s KDU-ČSL, hnutími Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy. Subjekty podepsaly prohlášení o spolupráci. Hnutí ANO, které rozpoutalo puč a svrhlo hejtmana, už ve vedení nebude.

   

  Hejtmankou by se tak mohla stát hejtmanova náměstkyně pro zdravotnictví Ivana Stráská (ČSSD). Sám Jiří Zimola se nechal slyšet, že o post ve vedení kraje usilovat nebude, aby nebránil vzniku nové koalice.

   

  I když se o složení nového vedení kraje snažilo hnutí ANO spolu s ODS a hledalo partnera, nejspíš neuspělo. Nyní totiž zbývají poslední detaily k tomu, aby Jihočeskému kraji začala vládnout koalice ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy.  

  Jihočeský kraj nově povede koalice složená z ČSSD, KDU-ČSL, Jihočechů 2012 a Pro Jižní Čechy!
   

   

  Memorandum o spolupráci podepíší zástupci těchto stran dnes. Ustavení koalice budou ale ještě v následujících dnech předcházet další jednání, mimo jiné o personálním složení nové krajské rady. O té by ale už mělo být předběžně rozhodnuto. Jen představitelé stran jsou zatím tajemní.

   

  KDU-ČSL také požaduje jako podmínku kooperace audit všech krajem řízených organizací, včetně Jihočeské nemocnice. Právě kvůli odměnám pro členy představenstva a především ředitele Martina Bláhy vznikly spory a podivnosti týkající se stavby chaty pro hejtmana Jiřího Zimolu, jeho náměstka Jaromíra Slívu i samotného Bláhu, který je také investorem.

   

  Hnutí Jihočeši 2012 ještě chce, aby jeho vstup do koalice ve čtvrtek schválila členská základna. „Chceme, aby naše rozhodnutí potvrdili členové hnutí. Nic ale nebrání tomu, abychom zatím o spolupráci v nové koalici dále jednali," uvedl předseda Jihočechů 2012 Pavel Hroch. Nová koalice by měla mít 28 zastupitelů z 55.

   

  Spory mezi hlavními členy bývalé koalice, ČSSD a ANO, začaly na březnovém jednání zastupitelstva. Týkaly se vedení Jihočeských nemocnic. ANO kritizovalo fakt, že předseda představenstva Martin Bláha, který figuruje i ve vedoucích pozicích v okresních nemocnicích, pobírá ročně 7,2 milionu korun. Navíc ANO poukazovalo na to, že Bláha nechává stavět pro hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) rekreační dům v Lipně nad Vltavou.

   

  Financování členů představenstva nemocnice i Zimolův rekreační objekt na Lipně kritizovali i opoziční zastupitelé a snažili se získat dostatečnou podporu pro svolání mimořádného zastupitelstva. Iniciativa nakonec získala potřebný souhlas minimálně od třetiny zastupitelů a Zimola svolal mimořádné jednání na 27. dubna. Na něm rezignuje na funkci hejtmana a znovu už o ni nebude usilovat. Na hejtmanku tak navrhuje svou současnou náměstkyni Ivanu Stráskou (ČSSD).

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...