Neděle 22. dubna 2018
svátek má Evžénie, zítra Vojtěch

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  HEJTMAN KONČÍ

  Zimola si to podělal sám! Co s ním teď bude?

  14.04.2017 00:59 / politika google+ twitter facebook

  Doposud nejúspěšnější český hejtman Jiří Zimola (ČSSD) ve své funkci končí. Sám oznámil, že rezignuje. Podle mnohých si za to, co se teď kolem něj děje, může sám! Teď ale pracuje na sestavení nové krajské vlády, které by i dál mohl být součástí!

  Zimola lupa
  Jiří Zimola nyní pracuje na složení nové krajské koalice! | Profimedia

  Jiří Zimola tento týden oznámil, že na nejbližším zastupitelstvu Jihočeského kraje rezignuje. Díky tomu se už hnutí ANO jalo promýšlet, kdo bude v hejtmanském křesle. Myslely si na něj jak Radka Maxová, tak i radní a náměstkyně Lucie Kozlová. Jenomže je možné, že Babišovo hnutí se odebere do opozice.

   

  ČSSD předběžně oznámilo, že má připravenu novou koalici, která by v pohodě dala dohromady dostatečný počet hlasů. Do koalice by tak šla sociální demokracie s KDU-ČSL, Jihočechy 2012 a Pro Jižní Čechy. ANO a ODS by se odebraly do opozice.  

   

  Přičemž právě ANO se snaží na spolupráci dohodnout s ODS a potažmo dalšími partnery, ale zatím se mu to nedaří.  Dosavadní hejtman Jiří Zimola na post hejtmanky doporučil současnou náměstkyni Ivanu Stráskou (ČSSD). Role by se tak nejspíš jen prohodily. 

   

  „Za to, co se děje kolem hejtmana, si může on sám. Jiří Zimola si to pohnojil sám. Jedině někdo, kdo přestává vidět realitu, si nechá od 'svého podřízeného' stavět dům na Lipně a obhajuje i extrémně vysoké odměny v managementu Jihočeských nemocnic, které právě vede tento člověk a jeho kamarád Martin Bláha," uvedl pro Bleskove.cz jeden z členů jihočeské ČSSD.  

  Jiří Zimola oznámil, že bude rezignovat, ale dále vyjednává o nové podobě krajské koalice!
   

   

  Co tedy teď s Jiřím Zimolou bude dál? Existuje varianta, že se stane vicehejtmanem. Nebo, že z vedení kraje odejde úplně, zůstane zastupitelem a vrhne se na kandidaturu do podzimních parlamentních voleb. On sám by ale rád zůstal ve vedení regionu, ať už na jakémkoli postu.

   

  Nyní jak sám Zimola jako šéf krajské ČSSD, tak i Radka Maxová, jako předsedkyně jihočeského hnutí ANO jednají o podobě nové koalice. V tuto chvíli proto oba intenzivně jednají s lidovci, hnutím Jihočeši 2012 a společným klubem TOP 09 a starostů. Ani Jiří Zimola, ani Radka Maxová prý sami do hejtmanského křesla usednout nechtějí. 

   

  „Pokud jde o budoucí koalici, může se stát cokoli, protože pan hejtman Zimola nabízí dalším stranám co nejvíce křesel, aby ČSSD zůstala u moci," uvedla poslankyně, která nevyloučila ani pokračování spolupráce se sociální demokracií, protože ve straně potkala lidi, s nimiž prý dobře vychází. „Jsem si ale vědoma toho, že pan Zimola je tím, kdo ve straně tahá za nitky," dodala Radka Maxová.

   

  Stále ještě hejtman Jiří Zimola věří, že menší strany může do společné koalice zavést chuť postavit se ODS. „Nechceme připustit, aby se vrátily časy Martina Kuby a Jana Zahradníka (oba ODS), to je myslím velmi silný argument, na který slyší," dodal s tím, že jeho jméno od podezření očistí audit.

   

  Jenže podle mnohých zastupitelů, členů různých stran, včetně ČSSD, nejde ani tak o očištění a audit, jako o princip, že hejtmanovi prostě nemůže šéf nemocnic, který spadá přími pod kraj, stavět nemovitosti. „Proč si ji pan hejtman nenechal postavit sám? Proč má Martin Bláha, šéf Jihočeských nemocnic a. s., s odměnami ročně asi sedm milionů korun, v kraji, kde je průměrná měsíční mzda asi 15 000 korun a tak dále...?," ptá se i jeden z občanů kraje.

   

  Nejenom v celostátní, ale i v krajské politice jde vždy hlavně o posty a "kšefty" s nimi. Ani v tomto případě to není jinak. Zimola potencionálním partnerům nabízí posty v radě kraje. Usiluje jen o to, aby křeslo hejtmana zůstalo ČSSD, tedy aby se hejtmankou stala jeho dosavadní náměstkyně Ivana Stráská. Jasněji bude zřejmě v příštím týdnu. 

  redakce | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...