Pátek 25. května 2018
svátek má Viola, zítra Filip

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  SILNÝ TLAK

  Slovensko se otřásá v základech! Možná zruší Mečiarovy amnestie!

  20.03.2017 11:45 / politika google+ twitter facebook

  Pokud by tohle prošlo, otřese se celé Slovensko v základech! Je stále reálnější možnost, že by vláda mohla nechat zrušit sporné Mečiarovy amnestie z 90. let minulého století. Stát se tak může díky ústavní novele, kterou možná podpoří premiér Robert Fico.

  Mečiar lupa
  Vladimír Mečiar se zrušení jeho amnestií z 90. let prý nebojí! | Archiv

  Právě amnestie bývalého kontroverzního premiéra SR Vladimíra Mečiara brání stíhání a potrestání pachatelů kauzy únosu a zavlečení syna bývalého prezidenta Michala Kováče do Rakouska v roce 1995. K prolomení ledů po 20 letech nejspíše přispěl i úspěch filmu Únos, který trhá ve slovenských kinech rekordy.

   

  Amnestie v létě roku 1998 zrušily trestní stíhání únosu syna tehdejšího prezidenta Michala Kováče. Film, který vystihl ponurou, mafiánskou atmosféru poloviny devadesátých let a držel se téměř dokumentárně průběhu únosu i zapletení tehdejších politických špiček do něj, pohnul nejen slovenským veřejným míněním, ale i vládní koalicí premiéra Roberta Fica.

   

  Po koaličním jednání s partnery ze Slovenské národní strany a Mostu-Híd Ficova vláda navrhla ústavní zákon, jenž by měl amnestie zrušit.  

  Pokud by se podařilo zrušit Mečiarovy amnestie z 90. let, znamenalo by to pro SR zásadní průlom.
   

   

  „Byl by to naprostý průlom a celé Slovensko by se otřáslo v základech. Možná by se odhalily i další věci, které měly zůstat zatajeny navždy,” řekl Bleskove.cz jeden ze slovenských politiků s tím, že tlak na Fica a vládu je čím dál silnější.

   

  Samotné zrušení amnestií by podle předlohy musel přezkoumat Ústavní soud SR. Opozice iniciativu kabinetu zatím jednoznačně nepodpořila. Už dříve navrhla zrušení amnestií ústavním zákonem bez prověřování ústavním soudem.

   

  „Došlo mezi námi k dohodě, která umožňuje současně schválit na jednání vlády jak novelizaci ústavy, tak i příslušné rozhodnutí, které povede ke zrušení Mečiarových amnestií. Nejdříve musí dostat kompetence Národní rada a ústavní soud. Jakmile tyto kompetence dostanou, můžeme přistoupit ke zrušení amnestií,“ uvedl premiér Robert Fico.

   

  Protože amnestie chce s výjimkou ultrapravicové Lidové strany Naše Slovensko zrušit i celá opozice, zdá se, že by se v parlamentu mohla najít ústavní dvoutřetinová většina.

   

  Premiér Fico v minulosti označil zmiňované amnestie sice za nemorální, ale zároveň za právně nezrušitelné. Sněmovna by nejprve měla schválit novelu ústavy, která parlamentu umožní jednat o zrušení amnestií a která také rozšíří kompetence ústavního soudu. Následně by zákonodárci na návrh alespoň pětiny z celkového počtu 150 poslanců hlasovali o anulování amnestií ohledně únosu exprezidentova syna.

   

  Slovenská vláda nemá ve sněmovně třípětinovou většinu potřebnou ke schválení změn ústavy. A zatím slovenská sněmovna několik podobných návrhů v minulosti neschválila.

   

  Mečiar amnestie hájí. Zřejmě proto, že by podle některých informací mohl být do kauzy se synem Kováče sám zapleten. „Mečiar tak podle všeho amnestoval sám sebe,“ uvedl už pro MF DNES Maroš Kramár, který ve filmu expremiéra hraje.

   

  Vladimíra Mečiara dostalo nebezpečí zrušení amnestií po mnoha letech mlčení před televizní kamery. „Nemám se čeho bát… Parlament nemá kompetenci zrušit amnestie,“ dodal sebejistě před časem expremiér pro TA3. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...