Pondělí 28. května 2018
svátek má Vilém, zítra Maxmilián a Maxim

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  PENÍZE NAVÍC

  Ministr Jurečka chce 70 milionů! Víme proč!

  20.03.2017 05:35 / politika google+ twitter facebook

  Celkem 70 milionů korun požaduje po vládě ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nikoli pro sebe, ale pro potírání viru ptačí chřipky. Na náhrady měl pro letošní rok resort připravených 31,3 milionu korun.

  Jurečka lupa
  Ministr Marián Jurečka chce po vládě o 70 milionů korun navíc na ptačí chřipku! | Archiv ODS

  Celostátní veterinární opatření byla odvolána na začátku března, poslední nové ohnisko se objevilo před déle než týdnem.

   

  „Ministerstvo připravuje materiál, ve kterém s ohledem na to, že se nedá odhadnout, kdy se situace zklidní, bude zatím žádat vládu o schválení navýšení rozpočtu o 70 milionů Kč. Pro stát jde o mandatorní, tedy povinný výdaj, chovatelé nemusí mít obavy, že nebude pokrytý. Podle předpokladů bude materiál předložen koncem března či začátkem dubna," řekla mluvčí resortu Markéta Ježková.  

  Ministr zemědělství Jurečka chce od vlády 70 milionů korun navíc na potírání ptačí chřipky!
   

   

  Nemoc zasahující ptáky se v českých chovech objevila na začátku letošního roku. Veterináři vyhlásili celkem 38 ohnisek, kolem kterých zpřísnili veterinární dozor. V současné době trvají pásma ještě u 12 ohnisek, u ostatních byla zrušena. Veterináři utratili zhruba 98 000 kusů ptáků a zlikvidovali 115 000 kusů vajec. Státní veterinární správa už ale zrušila celostátní zákaz pořádání výstav a burz ptactva, který zavedla v první třetině ledna.

   

  Komerční chovatelé také mohou mít drůbež venku ve volných výbězích. Ve vyhlášených pásmech kolem jednotlivých ohnisek nemoci ale nadále mimořádná veterinární opatření platí.

   

  Podle aktuálních veterinárních údajů je chřipka stále rozšířená skoro na celém území Evropy, vyskytla se již v 26 zemích. Ohnisek v chovech drůbeže bylo nahlášeno více než 970. Nejvíce jich bylo ve Francii (458), Maďarsku (234), Bulharsku (67), Německu (75) a Polsku (64).

   

  Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v březnu řekl, že teplé a slunečné počasí by mělo ptačí chřipku na jaře utlumit. Jarní deště by měly viry z povrchu půdy splavit do řek. Dá se podle něj krátkodobě sice očekávat nárůst počtu případů volně žijících ptáků, jak budou více lokálně migrovat, v celkovém měřítku by ale měla epidemie polevit.

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...