Pondělí 28. května 2018
svátek má Vilém, zítra Maxmilián a Maxim

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  CHTĚJÍ PENÍZE

  Naštvaní hejtmani zaútočili na vládu Bohuslava Sobotky!

  19.03.2017 00:10 / politika google+ twitter facebook

  Proč mají kraje doplácet na rozhodnutí vlády? Proto nyní hejtmani vyzvali vládu Bohuslava Sobotky (ČSSD), aby uvolnila miliardu korun na navýšení platů řidičů linkových autobusů. Samotné kraje mnohdy nemají z čeho peníze vyplácet.

  Vildumetzová lupa
  Šéfka Asociace krajů a hejtmanka Jana Vildumetzová žádá vládu o peníze pro řidiče! | Archiv

  Hejtmani chtějí, aby jim vláda dala peníze na zvýšení mezd řidičů autobusů, které loni sama nařídila. Autobusové odbory hrozí stávkou, předsedkyně Asociace krajů Jana Vildumetzová (ANO) přitom po jednání hejtmanů konstatovala, že v regionech chybějí jednak potřebné peníze, ale i způsob, jak zajistit, aby se opravdu dostaly k řidičům.

   

  Hejtmani se ovšem obávají, že i když peníze na mzdy dostanou, nedokážou zajistit, aby se skutečně dostaly k řidičům.

   

  „Nemůžeme vstupovat do vztahu zaměstnavatel - zaměstnanec. Když dáme finanční prostředky jednotlivým dopravcům, vůbec nemáme jistotu, že je dostanou řidiči,“ dodala Jana Vildumetzová.

   

  Předpokládá proto, že některé regiony založí vlastní společnosti, které pro ně budou zajišťovat základní dopravní obslužnost. Takový úmysl již dříve ohlásil Ústecký kraj.  

  Hejtmani chtějí po vládě, aby uvolnila peníze na platy řidičů, které sama schválila navýšit!
   

   

  „I když vláda k počátku roku nařídila zvýšení mezd řidičů autobusů, peníze na to dosud nedala,” uvedla předsedkyně Asociace krajů a karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová.

   

  Neuspěl ani návrh krajů, aby nedostaly přidáno přímo na mzdy, nýbrž na opravy silnic, díky čemu by zbyly peníze na mzdy jinde. Nyní, kdy odbory vyzvaly řidiče ke stávce, považují hejtmani situaci za kritickou.

   

  „Kraje požadují finanční prostředky na navýšení mezd řidičů a je nám jedno, jakou formou. Obecný příslib, že stát krajům peníze dá, dostali hejtmani od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) již v lednu. Proto se nyní obrátíme na pana premiéra a dopisem jej požádáme o další společné jednání,” dodala Vildumetzová.

   

  Mluvčí ministerstva financí Kateřina Vaidišová ovšem upozornila, že se kraje bez státního příspěvku obejdou. „Jejich daňové příjmy se meziročně zvýšily téměř o osm miliard. V letošním roce by měly vzrůst o další tři miliardy, což výrazně převyšuje nárůst platových nákladů,“ uvedla.

   

  Hejtmany naopak podpořil ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který připomněl, že v minulosti navrhoval, aby kraje dostaly od státu více peněz na opravy silnic, což by jim umožnilo dát na mzdy peníze z vlastního rozpočtu, ale zbytek vlády to odmítl. 

   

  „Přinesli jsme na vládu spolu s ministrem financí Babišem návrh, aby kraje dostaly podporu až čtyři miliardy korun v souvislosti s opravami silnic 2. a 3. třídy. To by jim uvolnilo ruce i na řešení platů řidičů. Vláda schválila pouze tři miliardy,“ připomněl Dan Ťok.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...