Čtvrtek 26. dubna 2018
svátek má Oto, zítra Jaroslav

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  ČNB

  Pilc: ČNB jako venezuelská centrální banka

  14.03.2017 14:00 / politika google+ twitter facebook

  V médiích se objevila zpráva, že se blíží poslední možný termín pro výměnu starých padesátikorunových bankovek. Podle Jindřicha Pilce (Svobodní) je na příkladu padesátikorunové bankovky znovu dobře vidět úpadek centrální banky a úpadek centrální bankou emitované měny.

  Pilc lupa
  Pilc | Svobodní

  Náhražkovou měnu centrální banka emituje z toho důvodu, že náhražka je lacinější než původně používaný drahý kov v případě původních, opravdových peněz a umožňuje podle Pilce centrální bance okrádat držitele měny. "Centrální banka však v průběhu let natolik znehodnocuje měnu, že cena náhražky je nakonec vyšší než její nominální hodnota ve znehodnocené měně," konstatoval politik.  

  Státní měna potřebuje konkurenci. Bude chránit úspory lidí a vezme státům a centrálním bankám jejich moc okrádat držitele měny jejím znehodnocováním, říká Jindřich Pilc (Svobodní).
   

   

  Padesátikorunovou bankovku začala centrální banka tisknout, protože bylo lacinější tisknout papír v nominální hodnotě padesát korun. Nakonec ji však musela přestat tisknout, protože koruna už byla natolik znehodnocena, že už se nevyplatilo tisknout bankovku o této nominální hodnotě. Výroba papírové bankovky už byla dražší než její nominální hodnota ve znehodnocené měně. Stejný byl případ haléřových mincí. Centrální banka razila haléřové mince ze slitiny hliníku a podařilo se jí znehodnotit měnu tak, že tento kov a ražba už má vyšší cenu než je nominální hodnota těchto mincí, a proto ražbu haléřových mincí musela ukončit. Do podobné situace se nedávno dostala i venezuelská centrální banka, která natolik znehodnotila svou měnu, že tisk stobolívarové bankovky už byl dražší než její nominální hodnota.

   

  "Státním plánovacím úřadům se socialistické plánování nedaří a nedaří se ani státnímu plánovacímu úřadu v podobě centrální banky. Státní měna potřebuje konkurenci. Konkurenci státy a centrální banky nepřivítají, ale konkurence bude chránit úspory lidí a vezme státům a centrálním bankám jejich moc okrádat držitele měny jejím znehodnocováním," poznamenal Pilc.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...