Sobota 23. června 2018
svátek má Zdeňka, zítra Jan

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  TRVÁ NA SVÉM

  Chovanec trvá na možnosti, aby se Češi mohli bránit zbraní!

  23.01.2017 00:25 / politika google+ twitter facebook

  Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chce ústavním zákonem povýšit právo použít legálně držené zbraně k zajištění bezpečnosti Česka. A dál na tom trvá. Za svým návrhem si stojí i potom, co se na něj snesla vlna kritiky i od koaličních politiků nebo ústavních právníků.

  Chovanec lupa
  Ministr Milan Chovanec chce zákon o zbraních prosadit! | Archiv ČT

  Chovanec chce návrh předložit vládě přibližně do měsíce. Zároveň uvedl, že pokud Evropským parlamentem projde směrnice omezující držení zbraní, je Česko připraveno podat žalobu k evropskému soudnímu dvoru.

   

  "Nechci moc ustupovat ve věcech, kde jsem přesvědčen, že to má rácio, zdravý rozum. Budu se snažit kolegy přesvědčit, že pravda je na straně ministerstva vnitra,“ řekl ministr Milan Chovanec pro ČT.  

  Ministr Chovanec chce, aby se lidé držící legálně zbraň mohli spolupodílet na ochraně bezpečnosti vlastní země.
   

   

  Ministerstvo chce navrhovaným ústavním zákonem lidem umožnit obranu proti teroristům například při útocích, k jakým došlo v Nice a v Berlíně. Občané mají nyní právo držet a nosit zbraně a střelivo za účelem ochrany životů, zdraví a majetkových hodnot. Nově by se mohli podílet na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti Česka.

   

   „Chceme jen povýšit právo lidí, kteří legálně drží zbraň, aby se mohli spolupodílet na ochraně bezpečnosti vlastní země. Ať už to do budoucna bude forma nějakých aktivních záloh nebo jiná forma,“ uvedl.

   

  Povýšení ústavního práva je podle Chovance i trochu reakcí ne směrnici Evropské unie, která se rozhodla v době nebezpečí vzít vlastním lidem zbraně. Směrnici nyní čeká hlasování v Evropském parlamentu, které proběhne zřejmě v březnu. Pokud nařízení projde, je podle Chovance Česko připraveno podat žalobu k evropskému soudnímu dvoru. „Směrnice má bránit terorismu. Nevím ale o tom, že by se v Evropě nějaký teroristický čin stal legálně drženou zbraní,“ poznamenal.  

   

  S evropským nařízením nesouhlasí ani europoslanec a místopředseda Starostů Stanislav Polčák. Ústavní návrh ministerstva vnitra ale odmítá. „Stávající legislativa funguje. Netuším, proč máme dávat do ústavy právo na držení zbraně. Nevím o tom, že by nějaký stát EU měl ve svém ústavním pořádku takové právo zakotveno. Mám pocit, že budeme unikátní,“ řekl.

   

  Polčákovi vadí i to, že Chovanec návrh předložil ve zkráceném připomínkovém řízení. Ostatní ministerstva nebo Ústavní soud se k němu mohly vyjádřit, ale v rámci vánočních svátků. „Legislativní ústavní návrh předkládat ve zkráceném řízení, to už samo svědčí o mnohém. Nad tím velmi zdvihám obočí,“ podotkl eurposlanec.

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...