Pátek 17. srpna 2018
svátek má Petra, zítra Helena

  commercial phenolic lockers shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer toilet partitions See more top rated sleeping bags reviews: listoutdoor.com

  STÁTNÍ ROZPOČET

  Pícl: Tenhle přebytek není na Nobelovku, spíš na čtyřku z počtů

  10.01.2017 16:26 / politika google+ twitter facebook

  Média jsou plná skvělých zpráv o tom, jak se Česká republika dočkala po 20 letech vyrovnaného rozpočtu a dokonce i přebytku. Podle Michala Pícla z ČSSD je to ale s přebytkem trochu jinak a Andrej Babiš si Nobelovku z ekonomie, jak navrhoval s nadsázkou prezident Miloš Zeman, určitě nezaslouží!

  Pícl lupa
  Michal Pícl je přesvědčen, že na výsledku státního rozpočtu Andrej Babiš žádné zásluhy nemá, | ČSSD

  Otázkou podle Pícla je, kdo za tento úspěch opravdu může? "Může za to ministr financí tím, jak řídí jemu svěřený resort? Je skvělý hospodář? Podle mého názoru určitě ne. Naopak. Ukazuje to spíše na špatné řízení resortu financí, které již od dob Miroslava Kalouska není schopné správně namodelovat příjmy a výdaje státního rozpočtu. Ba dokonce ani hospodářský růst. Ten předchozí, na jehož konzervativní verzi byl státní rozpočet stavěn, opět nebyl správný. Můžeme polemizovat nad tím, do jaké míry to byl účel, přeci jen je před volbami a výsledek přebytku se hodí, a do jaké míry to byla pouze náhoda chybného součtu a předpokladů," prohlásil Pícl.

   

  Pokud se však prý podíváme do samotného jádra rozpočtu, vůbec to nejsou daně a jejich výběr, co vytvořilo takový přebytek, za což by se dal úspěch do jisté míry přisoudit právě ministrovi financí. Jsou to totiž především příjmy z EU, které vytvořily finanční polštář, a se kterými se k velkému překvapení ministerstva financí nepočítalo. Jak je to tedy ve skutečnosti s loňským přebytkem?  

  Pokud by ministr financí takto střílel čísla od boku i ve svých firmách, došel by s nimi leda k bankrotu, pokud by si pro něj dříve nedošel Finanční úřad, domnívá se Michal Pícl (ČSSD).
   

   

  Velmi často se upozorňuje na to, že se u nás dobře vybírají daně a že díky jejich vyššímu výběru se těšíme přebytku rozpočtu, podotkl Pícl. Ano, máme vyšší výběr daní, který odráží vývoj ekonomiky a především opatření, která současná vláda zavedla v oblasti boje proti daňovým únikům. Tento výběr ale není podle Pícla nic, s čím by ministerstvo financí při modelování 70 miliardového schodku pro rok 2016 nepočítalo. "A tak po detailnějším nahlédnutí do rozpočtové rozvahy můžeme zjistit, že se daně vybíraly dle očekávání okolo či mírně nad 100 %. U inkasa DPH dokonce méně. Komu se dařilo, tak to jsou naše podniky. Ty odvedly oproti původnímu plánu o 10 mld. Kč do rozpočtu navíc. Úspěšný byl také výběr majetkových daní, kterých se vybralo na 122 % oproti očekávání. To však přineslo do státní kasy o ,pouhé´ 2 mld. Kč více. Velice úspěšné bylo i inkaso sociálního a zdravotního pojištění, v kterém se odrazila vyšší zaměstnanost a dlouho očekávaný růst platů a mezd. Za zmínku však stojí, že tyto peníze nevybírá Ministerstvo financí, ale Ministerstvo práce a sociálních věcí," konstatoval Pícl.

   

  Kouzlo přebytku je ale skryto jinde, je přesvědčen sociálnědemokratický politik. "Současné vládě se totiž podařilo napravit chyby předchozích vlád a efektivní vyčerpání evropských fondů z období 2007 - 2013 přineslo až 61,8 mld. Kč navíc, se kterými ministerstvo financí při návrhu loňského rozpočtu jednoduše nepočítalo.  Plnění tohoto ukazatele bylo dokonce až na 164,5 %. A tyto prostředky nyní přitekly do státní kasy. Kdyby tomu tak nebylo, státní rozpočet by se dávno nacházel v deficitu tak, jak bylo vládou naplánováno," vysvětlil Pícl.

   

  Argument o nedostatečných investicích je tak údajně třeba při pohledu na detail rozpočtu ihned odmítnout. Vláda sice zdědila "bártovského" kostlivce zastavených stavebních projektů, nevýkupu pozemků a nedokončenou EIA u strategických staveb. Ten dlouhodobě podlamuje naše stavebnictví, nebyl ale tak silný, aby podlomil výdajovou stránku rozpočtu. Investiční transfery Státnímu fondu dopravní infrastruktury byly dokonce oproti plánu vyšší o 2 mld. Kč. Celkově však byly výdaje státu oproti původnímu plánu nižší o 31 mld. Kč a ušetřené peníze je tedy třeba hledat jinde. Především u jednotlivých resortů. Či v nižších než předpokládaných výdajích na sociální dávky!

   

  Osobně si Pícl myslí, že přebytkový rozpočet je důvod k radosti. Otázkou však podle něj zůstává, kdy budeme konečně sestavovat státní rozpočet postavený na reálných predikcích. Kdy začneme konečně realizovat příjmy a výdaje, které odrážejí plán? "Pokud by byl rozpočet postaven na reálných číslech, mohli jsme si ušetřit iluzi o skvělém hospodáři, finančním manažerovi, člověku na svém místě. Pokud by totiž ministr financí takto střílel čísla od boku i ve svých firmách, došel by s nimi leda k bankrotu (pokud by si pro něj dříve nedošel Finanční úřad). Možná, až jednou bude někdo ministerstvo financí opravdu řídit, dočkáme se i normálního plánování příjmů a výdajů, na kterém můžeme reálně stavět zkvalitňování veřejných služeb, škol, nemocnic apod. Takhle to ale bohužel zatím není na Nobelovu cenu za ekonomii, takhle je to zatím jen na dostatečnou z počtů," dodal Pícl.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...