Neděle 22. července 2018
svátek má Magdaléna, zítra Libor

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  CHTĚJÍ NAKUPOVAT

  Kubera: Je to volovina! Senátoři chtějí zrušit zákaz prodeje o svátcích!

  05.01.2017 11:00 / politika google+ twitter facebook

  Sotva začal zákon o zákazu prodeje ve stanovených státních svátcích v prodejnách s plochou nad 200 metrů čtverečních platit, už to vypadá, že by mohl být zrušen. Usiluje o to skupina poslanců v čele s Jaroslavem Kuberou (ODS), který označil zákon za diskriminaci a volovinu.

  Senát Kubera lupa
  Část senátorů včetně Jaroslava Kubery chtějí zrušit zákaz prodeje o svátcích! | Profimedia

  Na jedné straně má Kubera a někteří další pravdu, ale na druhé straně - zákon tohoto typu platí třeba v Německu či Rakousku a nikdo s tím velký problém nemá. “Lidi jsou aspoň pár dní v roce doma a nelezou po super a hypermarketech. Máme jich stejně nejvíce v Evropě. A jen těm, kteří by strhali z člověka kůži, to vadí,” míní prodavačka jednoho z řetězců paní Blanka.

   

  Podle senátora a primátora Teplic Kubery i dalších opozičních poslanců či senátorů zákon diskriminuje obchodníky a je prý v rozporu s ústavním právem na svobodné podnikání.

   

  Osmnáctka senátorů kvůli tomu podala Ústavní stížnost. Byli to přitom právě senátoři, kteří s takovým zákonem před dvěma lety sami přišli.  

  Skupina senátorů se snaží o zrušení zákona zakazujícího prodej ve státních svátcích!
   

   

  „Nepamatuju si za celý svůj život, že by z nich padaly takové nesmysly, jako se rodí dneska. Ani za totality,“ řekl senátor Jaroslav Kubera (ODS), který už dříve označil nařízení za “volovinu”!

   


  Ale byl to právě Kubera, který oslovil Vladimíra Dlouhého, prezidenta Hospodářské komory, aby se v podnětu směrem k Ústavnímu soudu angažoval. „Po zkušenostech s jinými snahami o zrušení zákonů Ústavním soudem jsme hledali de facto sponzora. Proto jsou Hospodářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu jakýmisi nosiči návrhu, zatímco senátoři iniciátorem,“ řekl senátor a primátor Teplic.

   

  „Návrhy na zrušení zákonů patří k těm nejsložitějším. Předběžně lze říct, že rozhodnutí může trvat devět měsíců až rok,“ řekla pro Echo24.cz mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková s tím, že záleží, kdy se soudce zpravodaj k návrhu dostane, a následně začne sbírat materiály, osloví vládu a další účastníky. “Nakonec přednese před plénem ústavních soudců svou zprávu. Variant, jak to může dopadnout, je několik. Nelze předjímat,” dodala mluvčí.

   


  Zatímco někteří prodavači zákon vítají, jiní naopak. “Za svátky máme slušné odměny a o ty jsme přišli. Mě třeba nevadí jít v neděli nebo ve svátek do práce. Ale zase chápu lidi, co mají děti. To ano. Nicméně se to dá vždy nějak udělat,” dodal pan František z Kladna, který pracuje v supermaketu už řadu let. 

   


  Jisté je však to, že letos zákon o zákazu prodeje ve velkých prodejnách, ale i bazarech či second handech, bude ještě platit. Pokud by byl zrušen, pak asi od dalšího roku. 

   

  nely | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...