Pondělí 18. června 2018
svátek má Milan, zítra Leoš

  hpl lockers wholesale shower cubicles compact laminate lockers phenolic resin countertops best lockers manufacturer

  BYROKRACIE

  Mach: Přibylo 31 tisíc státních zaměstnanců a deset nových úřadů!

  05.01.2017 12:00 / politika google+ twitter facebook

  Europoslanec Petr Mach ťal do živého a poukázal na obrovský rozmach byrokracie ze strany české vlády. Čísla jsou podle něj opravdu alarmující!

  Mach Petr lupa
  foto | petrmach.cz

  Za dobu působení této vlády vzrostl počet státních zaměstnanců o 31 tisíc lidí. Výdaje na platy státních zaměstnanců narostly o 28 miliard korun. Bylo vytvořeno deset nových státních úřadů. "Je to neuvěřitelné! Jedním z velkých problémů české ekonomiky je přemíra byrokracie (druhým je zvýhodňování velkých firem a přemíra dotací a daní). Tato vláda byrokracii nijak neomezila, ba naopak," konstatoval europoslanec. Zároveň zcela konkrétně poukázal na to, jaké nové úřady byly vytvořeny a kolik nás to vše stojí.  

  Občané i firmy jsou zatěžováni novou a novou byrokracií, úřadů přibývá, úředníků přibývá a daně jsou vysoké. Taková je realita současného Česka, říká Petr Mach (Svobodní).
   

   

  Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL vznikla v roce 2013. Nejprve koaliční partneři schválili koaliční smlouvu a v ní se shodli na zřízení dvou zcela nových úřadů. Dohodli se na vzniku nového Dozorového orgánu pro zdravotní pojištění, který bude mít za úkol přerozdělování zdravotního pojištění vybraného od lidí mezi jednotlivé zdravotní pojišťovny, a na zřízení nového Regulačního úřadu železniční dopravy. Pak při rozdělování ministerských postů vytvořili zbrusu nový ministerský post pro lidoveckého předsedu Bělobrádka – a vznikl nový úřad Ministra bez portfeje pro vědu a výzkum.

   

  Na ministerstvu školství zřídili Národní akreditační úřad. Schválili tzv. služební zákon a v něm vytvoření Generálního ředitelství státní správy, náklady nového zákona mají být 8 miliard korun ročně. Na ministerstvu financí vznikl Odbor elektronické evidence tržeb a nový státní podnik s názvem Státní pokladna Centrum sdílených služeb. "Novelou zákona o politických stranách vznikl zcela nový Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí s obří mocí pro malichernosti zlikvidovat nepohodlné malé politické strany. Naposledy zřídili Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám, které má zkoumat, jestli někdo na internetu nešíří dezinformace a které se bude věnovat ,šíření odborných informací a osvětě o daných problémech směrem k laické i odborné veřejnosti.´ Na řadu nových úřadů jsem jistě zapomněl a bud rád, když mě laskaví čtenáři upozorní na své zkušenosti s českou byrokracií," poznamenal Mach.

   

  Zatímco v roce 2013, před nástupem Babišovy (respektive Sobotkovy) vlády, byl celkový počet státních zaměstnanců 413 tisíc a celkové prostředky na platy státních zaměstnanců činily 134 miliard korun, v roce 2017 máme 445 tisíc státních zaměstnanců, o 31 tisíc více, a výdaje na jejich platy stouply na 162 miliard, o 28 miliard korun více. "Občanům i firmám by se obrovsky ulevilo, kdybychom měli jednoduchou státní správu, nízké daně, kdyby úřadů ubývalo. Realitou současné České republiky je pravý opak: Občané i firmy jsou zatěžováni novou a novou byrokracií, úřadů přibývá, úředníků přibývá a daně jsou vysoké. Všechny ty úřady, které tato vláda vytvořila, si zařazuji do svého dlouhého seznamu ,úřadů na zrušení´," dodal Mach.

  pop | bleskove.cz

  Komentáře ke článku
  loading...